Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ma plan: do lekarza zapiszemy się przez internet

1
Podziel się:

Projekt nowej ustawy ma po wakacjach trafić do Sejmu.

Rząd ma plan: do lekarza zapiszemy się przez internet
(thelinke/iStockphoto)

Możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej - zakłada projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Zdrowia.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia został przekazany do konsultacji społecznych. Według wcześniejszych zapowiedzi MZ, jest on częścią pakietu ustaw zdrowotnych, który po wakacjach ma zostać złożony w Sejmie.

Projekt przewiduje utworzenie platformy internetowej, na której zostaną udostępnione usługi i zasoby cyfrowych rejestrów medycznych. Umożliwi to komunikowanie systemu informacji medycznej SIM z rejestrami medycznymi i dokonywanie aktualizacji danych.

SIM wprowadza dokumentację medyczną w formie elektronicznej, zakłada utworzenie elektronicznego modułu danych, a także elektroniczne rozliczenia usługodawców i płatników.

Powstanie Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Dzięki niej możliwy będzie dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Możliwe będzie również umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących i elektroniczne przypominanie o terminie wizyty. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy pacjenci zapisują się na kilka wizyt u różnych lekarzy tej samej specjalizacji, a tym samym blokują wolne miejsca.

Dzięki SIM wykrywanie patologii polegających np. na realizowaniu recept wystawionych na osoby nieżyjące, fałszowanie recept, fałszowanie rozliczeń, ma być możliwe już na etapie realizacji recepty.

Raporty Money.pl
*Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? * Wydatki na leczenie ) Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 miliardów złotych. Publiczna służba zdrowia będzie kosztować - zgodnie z planowanym budżetem N )FZ - przeszło 53 miliardy. Kolejne 30 miliardów wydamy już z własnych kieszeni.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby ) zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
logicznie myś...
5 lata temu
Dla kogo będzie to udogodnienie? Przez internet zapisywać się będą do lekarza przeważnie ludzie młodzi, bo oni potrafią poruszać się w internecie, także lenie i cwaniacy. Ci, którym to byłoby najbardziej potrzebne, t.j. emeryci i renciści, będą dalej musieli chodzić najpierw się zapisać, a potem iść na wizytę. Ktoś zapomniał o tym, że do lekarza najczęściej muszą chodzić ludzie starsi, emeryci, a oni nie mają komputerów, nie potrafią ich obsługiwać. A jak nie potrafią, to i internet jest im niepotrzebny. Czy nie można byłoby zorganizować dla nich darmowych kursów? Kiedyś spotkałem się z informacją o takim szkoleniu w ... internecie! W dodatku było tam pełno niezrozumiałych, angielskich słów. Dla kogo przydała się taka informacja?