Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd nie przyjął założeń do ustawy o rodzicielstwie zastępczym; zastrzeżenia ma resort finansów

0
Podziel się

Kierunek zamian zaproponowanych w założeniach
do ustawy o rodzinnej pieczy zastępczej został zaakceptowany przez
rząd, zastrzeżenia ma minister finansów - poinformowała we wtorek
minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

bEqwpQUl

Kierunek zamian zaproponowanych w założeniach do ustawy o rodzinnej pieczy zastępczej został zaakceptowany przez rząd, zastrzeżenia ma minister finansów - poinformowała we wtorek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

"Kierunkowo założenia zostały przyjęte przez Radę Ministrów, mamy jednak spór z ministrem finansów o zakres finansowania ustawy. Większość problemów wyjaśniliśmy, mam nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia wyjaśnimy resztę i jeszcze w tym miesiącu ta ustawa w formie założeń powinna być przyjęta przez rząd" - powiedziała Fedak na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że przesunięto termin wejścia w życie ustawy na 2011 r. "Oznacza to, że będzie rok czasu na to, żeby przygotować samorządy, wyszkolić rodziny, asystentów rodziny" - powiedziała.

bEqwpQUn

Jak podkreśliła, ustawa ma sprawić, że pomoc będzie bliżej rodzin - zarówno naturalnych, jak i zastępczych. Chodzi o finansowanie i o bezpośrednie wsparcie.

Ustawa wprowadzić ma m.in. asystenta rodziny, który będzie uczyć rodzinę, jak sobie poradzić w trudnej sytuacji. "Asystent pomoże rodzinie, która jest niewydolna wychowawczo czy materialnie. Nauczy, jak się znaleźć na rynku pracy, gdzie można uzyskać pomoc, w tym materialną, w jaki sposób opiekować się dziećmi, w jaki sposób zapewnić im opiekę np. w ośrodkach wsparcia, świetlicach, wziąć udział w programach dożywiania. Tacy asystenci już w wielu gminach funkcjonują. Ta forma wsparcia rodziny sprawdza się doskonale. Bo przecież chodzi nam o to, żeby zatrzymać odpływ dzieci z rodzin biologicznych do form zastępczych, bez względu na to, czy to będzie rodzina zastępcza, czy dom dziecka" - mówiła Fedak.

W myśl ustawy każda gmina będzie zobowiązana do opracowania lokalnych programów wspierania rodzin oraz rozwiązywania problemów społecznych, opartych o zasady kontaktu w domu, dobrowolności uczestnictwa, towarzyszenia rodzinie w podejmowaniu decyzji. Rodziny zagrożone kryzysem mają być stale monitorowane przez pracowników socjalnych, pedagogów szkolnych, pracowników medycznych i inne instytucje.

Ustawa wprowadzić ma także duże zmiany w organizacji rodzinnej opieki zastępczej oraz szereg rozwiązań, które zachęcać mają do zostawania rodziną zastępczą. Każda rodzina będzie pod opieką zaakceptowanego przez siebie koordynatora.

bEqwpQUt

Rząd chce promować rodzinne formy opieki zastępczej i stopniowo zastępować nimi domy dziecka. Zakłada się, że do 2010 r. nie będą trafiały tam dzieci poniżej siódmego roku życia, a od 2015 r. - poniżej 10. roku życia. Natomiast do 2020 r. wyeliminowane mają zostać duże placówki - powyżej 14 wychowanków. Placówki te przeznaczone będą jedynie dla dzieci starszych, wymagających szczególnej opieki, które mają problemy z przystosowaniem się do życia rodzinnego.

Na początku lutego Fedak poinformowała, że w ramach oszczędności budżetowych ustawa o pieczy zastępczej, której koszt szacowany jest na 200 mln zł, zostanie odłożona o rok. Protestowały przeciwko temu organizacje pozarządowe i rodziny zastępcze, o kontynuowanie prac apelował m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W kwietniu resort wznowił prace nad ustawą.(PAP)

akw/ bno/ gma/

bEqwpQUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)