Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd Nowej Zelandii umożliwił produkcję filmów "Hobbit"

0
Podziel się:

W piątek rząd Nowej Zelandii przyjął ustawę, która
umożliwi nakręcenie w tym kraju dwóch filmów "Hobbit"; opozycja, która protestowała przeciw tej
decyzji nazwała piątek "dniem hańby".

W piątek rząd Nowej Zelandii przyjął ustawę, która umożliwi nakręcenie w tym kraju dwóch filmów "Hobbit"; opozycja, która protestowała przeciw tej decyzji nazwała piątek "dniem hańby".

Premier Nowej Zelandii John Key powiedział w środę, że jego rząd osiągnął porozumienie z Warner Bros. i warta 500 mln dolarów super-produkcja nakręcona zostanie w jego kraju.

Dwie części "Hobbita" wyreżyseruje w Nowej Zelandii Peter Jackson, autor nagrodzonej Oskarami trylogii "Władca pierścieni".

"Jestem zachwycony" - napisał premier w oficjalnym oświadczeniu - "Realizacja dwóch "Hobbitów" nie tylko zapewni prace tysiącom Nowozelandczyków, ale też w ślad za sukcesem "Władcy Pierścieni" będzie znów promować Nową Zelandię na światowej arenie".

Przyjęta w piątek przez rząd ustawa toruje drogę reformom prawa pracy, które stanowią część porozumienia ze studiem Warner Bros. Przedstawiciele producenta chcieli uzyskać zapewnienie, że realizacja filmów nie będzie przerywana przez strajki i protesty związków zawodowych.

Gabinet Keya ustalił również, że przejmie on 10 mln dol. kosztów marketingowych związanych z promocją filmu w ramach "strategicznego porozumienia" ze studiem Warner Bros. mającego ma celu "promowanie Nowej Zelandii, jako miejsca produkcji filmowej oraz atrakcji turystycznej".

Wysiłki rządu, mające na celu zatrzymanie lukratywnej produkcji "Hobbita" w Nowej Zelandii podzieliły opinię publiczną.

Realizacja filmu w Nowej Zelandii stanęła pod znakiem zapytania, gdy wybuchł spór między Peterem Jacksonem a związkiem zawodowym aktorów.

Przemysł filmowy to jeden z największych prywatnych pracodawców w Nowej Zelandii - wyjaśnia dziennik "Los Angeles Times". W ubiegłym tygodniu ponad dwa tysiące aktorów i członków ekip filmowych demonstrowało w Wellington, żądając utrzymania produkcji w Nowej Zelandii.

W piątek firmy Warner Bros, MGM i New Line Cinema wydały oświadczenie, w którym dziękują gabinetowi Johna Keya za umożliwienie nakręcenia "Hobbita" w Nowej Zelandii.

"Realizacja filmu rozpocznie się w lutym 2011 roku. Cieszymy się perspektywą powrotu do +Śródziemia+" - głosi komunikat; jego autorzy przywołują legendarną krainę, w której toczy się akcja powieści J.R.R. Tolkiena i nakręconego według nich "Władcy pierścieni" oraz przygotowywanego do realizacji "Hobbita". (PAP)

fit/

7604830 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)