Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o dofinansowaniu zakupu podręczników i zmianach w Prawie energetycznym

0
Podziel się:

Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu ma zająć
się aktualizacją programu swych prac na pierwsze półrocze 2009 r.
Ministrowie mają też m.in. omówić sprawę dofinansowania zakupu
podręczników i rozpatrzyć projekt zmian w Prawie energetycznym.

Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu ma zająć się aktualizacją programu swych prac na pierwsze półrocze 2009 r. Ministrowie mają też m.in. omówić sprawę dofinansowania zakupu podręczników i rozpatrzyć projekt zmian w Prawie energetycznym.

Rząd zbiera się wyjątkowo w poniedziałek, ponieważ we wtorek zaplanowane są polsko-włoskie konsultacje międzyrządowe.

Dokument "Program prac rządu na I półrocze 2009 roku" przewiduje m.in. działania na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, budowania potencjału rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, poprawy jakości życia, spójności społecznej, równych szans w dostępie do dóbr publicznych, usprawnienia funkcjonowania państwa oraz poprawy spójności prac programowych i strategicznych rządu.

W poniedziałek ministrowie zajmą się także projektami: uchwały w sprawie ustanowienia rządowego programu pomocy uczniom w 2009 r. - "Wyprawka szkolna" oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników,

W ramach programu "Wyprawka szkolna" około 550 tys. uczniów ma dostać dofinansowanie do zakupu podręczników.

Pomoc polegająca na dofinansowaniu zakupu podręczników obejmuje uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2009/2010 naukę w klasach I-III: szkoły podstawowej, ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia; w I klasie: gimnazjum, ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub w klasie IV ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Pomoc udzielana będzie uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej, czyli 316 zł.

Rząd rozpatrzy także projekt nowelizacji Prawa energetycznego, który przewiduje zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Regulacji Energetyki m.in. w zakresie wyznaczania na "okres przejściowy" maksymalnej ceny sprzedaży energii przez wytwórców. Inne propozycje projektu mają m.in. ułatwić zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i skrócić okres zmiany do jednego miesiąca.

Projekt zmian w Prawie energetycznym trafił pod obrady rządu już 17 marca, wtedy nie został jednak przyjęty. Spór w rządzie dotyczył proponowanych zasad sprzedaży energii.

Projekt resortu gospodarki zakładał stopniowe zwiększenie sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę. Premier Donald Tusk skłaniał się ku w pełni giełdowemu systemowi sprzedaży.

Resort gospodarki proponował, by do sprzedaży przez giełdę 100 procent wytwarzanej energii zobowiązani byli tylko wytwórcy, którzy korzystają z pomocy publicznej w związku z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT-ów). Pozostali mieliby mieć czas na przystosowanie i od 2011 roku musieliby zbywać w ten sposób 30 proc. energii, w kolejnych latach - 40 i 50 proc.

Resorty gospodarki i skarbu spierały się też o przejęcie przez MG nadzoru na operatorami systemów przesyłowych energii elektrycznej i gazu: PSE-Operatorem i Gaz-Systemem.

Rząd rozpatrzy też projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia",

Ministrowie mają też omówić projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia zmiany Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oraz założenia systemu zarządzania rozwojem Polski. (PAP)

ago/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)