Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o ochronie powietrza przed pyłami

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji Prawa ochrony
środowiska, dotyczącej zarządzania jakością powietrza, m.in. kwestii tzw. pyłów zawieszonych w
powietrzu. Projekt ma dostosować polskie prawo do unijnych norm dotyczących ochrony atmosfery.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska, dotyczącej zarządzania jakością powietrza, m.in. kwestii tzw. pyłów zawieszonych w powietrzu. Projekt ma dostosować polskie prawo do unijnych norm dotyczących ochrony atmosfery.

Dyrektywa, którą rząd chce wprowadzić do polskiego prawa, zawiera regulacje dotyczące drobnych pyłów o wielkości 2,5 i 10 mikrometrów zawieszonych w powietrzu oraz obecności w powietrzu m.in. tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla oraz ozonu, benzenu i ołowiu. Unijne przepisy podają jak zarządzać jakością powietrza w aglomeracjach i strefach.

Pył zawieszony o wielkości 2,5 mikrometrów jest najgroźniejszy dla życia i zdrowia ludzi. Jego cząstki są tak drobne, że przenikają z układu oddechowego bezpośrednio do krwi. To właśnie one są współodpowiedzialne za astmę, alergie, zawały serca i przedwczesne zgony. Pył to mieszanina bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych - tlenków siarki, azotu i amoniaku, może także zawierać toksyczne metale ciężkie, czy węglowodory aromatyczne.

Zgodnie z założeniami, w projekcie nowelizacji Prawa ochrony środowiska określone będą zasady przeprowadzania oceny jakości powietrza i cele redukcji zanieczyszczeń. Nowelizacja ma określić działania dla osiągnięcia odpowiednich norm jakości powietrza.

W założeniach projektu zostanie określony docelowy poziom średniorocznego stężenia pyłu i dopuszczalny poziom, który będzie obowiązywał od 2015 r.

Powstanie sieć pomiarowa stężeń pyłu 2,5 mikrometrów, składająca się z punktów pomiarowych w obszarach średniego narażenia na występowanie tych pyłów, w strefach jego występowania i punkty referencyjne - poziomu zanieczyszczeń na terenach pozamiejskich, oddalonych od źródeł zanieczyszczeń.

W przygotowywanym projekcie nowelizacji Prawa ochrony środowiska zostaną zdefiniowane strefy, w których będzie dokonywana ocena jakości powietrza - strefę ma stanowić aglomeracja o liczbie mieszkańców powyżej 250 tys., miasto powyżej 100 tys. oraz pozostały obszar województwa, nie wchodzący w skład aglomeracji miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zarządy województw będą przygotowywały programy ochrony powietrza - działania w strefach o przekroczonym stężeniu pyłów, czy działania ochronne skierowane do osób starszych czy dzieci.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na stronie internetowej będzie prezentował dane o lokalizacji stref, jakości i stanie powietrza oraz decyzjach dotyczących ochrony jakości powietrza. (PAP)

ago/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)