Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o pakcie fiskalnym, zasadach użycia środków przymusu, składce zdrowotnej rolników

0
Podziel się:

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek przed południem posiedzeniu zajmie
się wnioskiem szefa MSZ dotyczącym ratyfikacji paktu fiskalnego. Ministrowie omówią też projekt
założeń do ustawy określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego (np. pałek, kajdanek).

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek przed południem posiedzeniu zajmie się wnioskiem szefa MSZ dotyczącym ratyfikacji paktu fiskalnego. Ministrowie omówią też projekt założeń do ustawy określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego (np. pałek, kajdanek).

Rząd miał już w ubiegłym tygodniu zająć się tymi punktami, lecz posiedzenie Rady Ministrów zostało wówczas odwołane z powodu wizyty premiera Donalda Tuska w Brukseli na spotkaniu 15 państw UE tzw. przyjaciół polityki spójności.

W porządku wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów jest wniosek szefa MSZ dotyczący ratyfikacji - za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie - Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, wraz z projektem uchwały Rady Ministrów i projektem ustawy w tej sprawie.

Podpisany 30 stycznia w Brukseli pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu. Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero, gdy przyjmie unijną walutę.

Na początku listopada w Sejmie premier Donald Tusk powtórzył wolę przystąpienia Polski do strefy euro "wtedy, kiedy będzie na to gotowa i kiedy strefa będzie bezpieczna dla każdego jej uczestnika". W związku z tym premier zapowiedział, że pakt fiskalny zostanie zaakceptowany przez rząd i przesłany do ratyfikacji w parlamencie.

Tam prawdopodobnie napotka opór części opozycji. W debacie nad niedawną informacją premiera o polityce europejskiej, poseł PiS Krzysztof Szczerski przekonywał, że pakt "jest prawem pozaunijnym, które podszywa się pod wspólnotowy dorobek prawny", burzy ład prawny w Europie, a także dzieli państwa UE na kilka kategorii. Podobne stanowisko zajęli przedstawiciele Solidarnej Polski.

Za ratyfikacją opowiadają się: koalicyjny PSL, Ruch Palikota i SLD. Sojusz zgłaszał jednak wątpliwości co do trybu ratyfikacji.

W marcu Tusk zapowiadał, że jeśli prawnicy dopuszczą taką możliwość, rząd zaproponuje metodę tzw. małej ratyfikacji paktu fiskalnego, opisanej w art. 89 konstytucji. Zakłada ona głosowanie w tej sprawie w Sejmie zwykłą większością głosów. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się PiS i SP.

Drugi wariant to zastosowanie trybu opisanego w art. 90 konstytucji (tzw. duża ratyfikacja), który przewiduje, że jeśli na podstawie umowy międzynarodowej Polska przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej, ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację takiej umowy uchwalana jest większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Rząd zajmie się też projektem założeń do ustawy określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego (np.: pałek, kajdanek, siły fizycznej, paralizatorów) oraz broni palnej przez służby. Obecne przepisy, wyrokiem TK, przestaną obowiązywać w połowie 2013 r.

Resort spraw wewnętrznych, który opracował projekt, podkreśla, że w pracach kierowano się generalną zasadą, by nie rozszerzać dotychczasowych uprawnień służb w zakresie środków przymusu bezpośredniego. Mimo że pierwsza wersja założeń do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej zakładała rezygnację ze strzału ostrzegawczego, MSW zdecydowało, że nadal będzie on wymagany. Resort proponuje m.in., by pododdziały zwarte miały zakaz użycia broni palnej, chyba że będzie wprowadzony stan wyjątkowy.

Według projektu nie będzie można używać środków przymusu bezpośredniego - z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających - wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje, że albo mają 13 lat lub mniej, albo są niepełnosprawne ruchowo. Wobec tych osób będzie można użyć ostrzejszych środków przymusu bezpośredniego, tylko jeżeli te osoby będą zagrażały życiu lub zdrowiu innych osób, a broni palnej - jedynie dla odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie.

Jeśli projekt wejdzie w życie, Biuro Ochrony Rządu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będą mogły już używać jako środków przymusu bezpośredniego kaftanów bezpieczeństwa i pasów obezwładniających. Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże - ochrony kolei, marszałkowska i leśna - zyskałyby prawo do używania paralizatorów, a samo ABW - także psów służbowych jako środków przymusu bezpośredniego.

Ministrowie rozpatrzą ponadto projekt nowelizacji ustaw o Krajowym Rejestrze Karnym oraz o Krajowym Rejestrze Sądowym. "Projekt dotyczy m.in. kwestii wymiany informacji między tymi rejestrami" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose. Taką nowelizację zapowiedział jeszcze w sierpniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin na kanwie sprawy Amber Gold. Okazało się bowiem, że sąd rejestrowy dokonał wpisu Marcina P. jako członka zarządu tej spółki, mimo iż był on wtedy osobą karaną - a prawo tego zabrania. Wskazywano, że sąd w istocie nie ma narzędzia do weryfikowania, jaka jest w rzeczywistości sytuacja prawna kandydata do członkostwa w zarządzie spółki.

Rząd ma się zająć także projektem założeń do nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP oraz prawa upadłościowego i naprawczego i ustawy o transporcie kolejowym. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński, zmiana prawa ma umożliwić upadłość kolejowych spółek przewozowych. Zgodnie z obowiązującym prawem, spółki utworzone na podstawie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP z 2000 r. nie mogą ogłosić upadłości. Dotyczy to takich spółek jak PKP Intercity, PKP Cargo czy Przewozy Regionalne.

Rząd ma pracować również nad projektem założeń do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Celem zmian ma być wprowadzenie rozwiązań wzmacniających polski system ochrony konkurencji i konsumentów.

Rząd zajmie się także projektem ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r., której celem jest przedłużenie na kolejny rok obecnie obowiązujących zasad opłacania składek zdrowotnych przez rolników.

1 lutego tego roku zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów.

Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku, ale MZ przygotowało jej nowelizację. Rząd zapowiadał, że w 2013 r. wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika. Obecnie rolnicy płacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających ponad 6 tzw. hektarów przeliczeniowych, w gospodarstwach do 6 hektarów składkę płaci budżet państwa. Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Ponadto ministrowie zajmą się przygotowanym przez MSW projektem założeń do ustawy o świadczeniach odszkodowawczych z tytułu wypadków i chorób dla funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin. Nowe regulacje, wprowadzane w miejsce ustawy obowiązującej od 40 lat, obejmą policjantów, zawodowych strażaków, pograniczników oraz funkcjonariuszy BOR, ABW, Agencji Wywiadu i CBA, a także ich rodziny.

Projektowane przepisy dają funkcjonariuszom lub ich małżonkom, dzieciom, wnukom, rodzeństwu i rodzicom prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku lub choroby. Za jednakowe uszczerbki na zdrowiu taka rekompensata ma być jednakowa dla wszystkich funkcjonariuszy niezależnie od stanowiska, stopnia i rodzaju służby; obecnie jej wysokość zależy bowiem od uposażenia. W uzasadnionych przypadkach szef MSW będzie mógł przyznać odszkodowanie wyższe niż kwota wynikająca z przepisów.

Podobnie jak dotychczas odszkodowanie nie będzie przysługiwać funkcjonariuszowi, jeśli wypadek lub choroba wynikną wyłącznie z jego umyślnego albo rażąco niedbałego działania lub zaniechania, jeśli będzie on pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo jeśli uszczerbek nad zdrowiu lub śmierć zostały spowodowane z winy umyślnej funkcjonariusza. Jednak jeśli w takich okolicznościach funkcjonariusz zginie, jego rodzina będzie miało prawo do odszkodowania.(PAP)

agy/ sdd/ ral/ mja/ mrr/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)