Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o polityce energetycznej

0
Podziel się:

Rząd, który przed godz. 12. wznowił rozpoczęte we wtorek posiedzenie zajmie
się aktualizacją dokumentu Polityka energetyczna Polski do 2030 roku. Zmiana umożliwia m.in. zbycie
akcji spółki Energa na rzecz PGE.

*Rząd, który przed godz. 12. wznowił rozpoczęte we wtorek posiedzenie zajmie się aktualizacją dokumentu Polityka energetyczna Polski do 2030 roku. Zmiana umożliwia m.in. zbycie akcji spółki Energa na rzecz PGE. *

Projekt uchwały ws. zmiany Polityki energetycznej Polski do 2030 roku został przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa w uzgodnieniu z ministrem gospodarki. Projekt dopuszcza przede wszystkim rynkowe przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną spółki Energa, "z jednoczesnym zachowaniem odrębności tej spółki oraz docelowym jej upublicznieniem".

Resort skarbu podjął w połowie września decyzję o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowało za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Grupa chce w grudniu br. podpisać umowę. W najbliższym czasie PGE ma wysłać do UOKiK wniosek o zgodę na taką transakcję. Zdaniem Urzędu, ograniczy to konkurencję na rynku energetycznym, za co zapłacą końcowi użytkownicy.

Według ministra skarbu Aleksandra Grada, analiza UOKiK ma ekonomiczne oraz prawne wady.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce włączyć w ten projekt Energę. "Realizacja programu energetyki jądrowej w Polsce wymaga także stworzenia warunków, które pozwolą na realizację przez polskie przedsiębiorstwo energetyczne kapitałochłonnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa elektrowni jądrowej" - czytamy w projekcie uchwały. "Dlatego stworzenie podstaw dla wdrożenia i realizacji programu energetyki jądrowej w Polsce poprzez wyeliminowanie barier dla budowania przez podmioty krajowe silnej i stabilnej pozycji rynkowej, jest celem priorytetowym. Tylko taki bowiem podmiot będzie mógł udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny przeprowadzenia inwestycji w energetykę jądrową" - napisano w projekcie.

Proponowane zmiany przewidują wzmocnienie pozycji PGE oraz Tauronu dla "zagwarantowania tym podmiotom możliwości budowania pozycji rynkowej". Celem projektu jest również "tworzenie warunków umożliwiających polskim przedsiębiorstwom energetycznym rozbudowę mocy wytwórczych poprzez uzyskanie korzystnych warunków finansowania tych inwestycji". To - zdaniem resortu skarbu - pozwoli im konkurować na rynku regionalnym, a także będzie sprzyjało maksymalizacji wykorzystania krajowych zasobów.

Z analizy MSP wynika, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga nakładów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze o szacunkowej wartości powyżej 38 mld euro do 2030 roku. (PAP)

laz/ dol/ la/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)