Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o stanowisku dla prezydenta w sprawie szczytu UE

0
Podziel się:

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11
posiedzeniu rząd - jak poinformowało MSZ - ma przyjąć stanowisko
na nieformalny nadzwyczajny szczyt UE w Brukseli, które przekaże
prezydentowi.

Na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu rząd - jak poinformowało MSZ - ma przyjąć stanowisko na nieformalny nadzwyczajny szczyt UE w Brukseli, które przekaże prezydentowi.

Prezydent Lech Kaczyński w piątek będzie reprezentował Polskę na spotkaniu przywódców państw i rządów UE.

MSZ poinformowało w poniedziałek, że w stanowisku polskiego rządu na unijny szczyt będzie "mapa drogowa" dojścia Polski do strefy euro oraz apel o jak najszybszą ratyfikację Traktatu Lizbońskiego. W Polsce do ratyfikacji Traktatu brakuje już tylko podpisu Lecha Kaczyńskiego.

Jeszcze w październiku prezydent Lech Kaczyński pytany, czy podpisze Traktat odpowiedział, że zrobi to "jak przyjdzie na to czas". Wyjaśnił, że stanie się to, gdy Traktatowi "tak" powiedzą Irlandczycy.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki mówił w poniedziałek, że jeśli w stanowisku rządu RP znajdą się elementy, o których mówi MSZ, znaczyłoby to, że "nie wiadomo czemu poświęcony jest ten szczyt". Ocenił, że oba elementy spodziewanego stanowiska "są nie na temat" brukselskiego szczytu.

Kownacki zapewnił jednak, że "prezydent będzie przedstawiał stanowisko naszego kraju wypracowane przez rząd, na forum UE nie będzie polemizował z rządem". Zaznaczył, że prezydent chce się w czwartek spotkać z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i doprecyzować polskie stanowisko na szczyt w Brukseli.

Według informacji PAP, prezydentowi nie będą towarzyszyli ministrowie rządu Donalda Tuska. Spotkanie w Brukseli ma formułę roboczego lunchu, każdy z krajów członkowskich ma tam reprezentować jedna osoba.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie też wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie, Macedonii oraz w Kosowie.

PKW działa w składzie Sił Unii Europejskiej biorących udział w operacji ALTHEA w Republice Bośni i Hercegowiny; jej zadaniem jest nadzór nad utrzymaniem zasad porozumienia pokojowego w Bośni i Hercegowinie. PKW może zostać użyty na obszarze Kosowa w Republice Serbii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w celu wzmocnienia Sił Międzynarodowych nadzorujących przestrzeganie porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Kosowie. Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego tego roku. Polska uznała niepodległe Kosowo 26 lutego.

Ministrowie zajmą się również projektem ustawy o ewidencji ludności i nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Rada Ministrów przyjmie też uchwały: w sprawie przyjęcia Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2009 - 2015 oraz w sprawie przyjęcia krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009 - 2013.(PAP)

laz/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)