Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o upadłości konsumenckiej i planie pracy na II półrocze

0
Podziel się:

Projekt zmian w przepisach umożliwiający
ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie jednym z punktów
wtorkowego posiedzenia rządu. Rada Ministrów ma też przyjąć plan
pracy na drugie półrocze tego roku.

Projekt zmian w przepisach umożliwiający ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie jednym z punktów wtorkowego posiedzenia rządu. Rada Ministrów ma też przyjąć plan pracy na drugie półrocze tego roku.

Dzięki planowanym zmianom w prawie upadłościowym i naprawczym będzie można ogłosić upadłość osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Obecnie jest to możliwe tylko wobec firm i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Według projektu, o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ma decydować sąd. Do jego zadań będzie należał nadzór nad przebiegiem procesu upadłościowego i ocena czy wniosek jest zasadny. Upadłość konsumencka ma być wyjątkiem, a nie regułą. Będzie można z niej skorzystać raz na 10 lat, tylko w przypadku, gdy zadłużenie powstało z przyczyn niezależnych od dłużnika, np. zdarzeń losowych.

Projekt zakłada, że dłużnik powinien spłacić wierzycieli w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Dlatego posiadane przez niego mieszkanie albo dom powinny być również przeznaczone na spłatę długów.

Rząd ma także zająć się projektem nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje m.in. skrócenie ze 180 dni do 60 dni podstawowego terminu na zwrot nadwyżki VAT dla podatników. Termin ten nie będzie miał zastosowania m.in. wobec podatników, którzy dokonują opodatkowanej sprzedaży, czy świadczenia usług krócej niż rok. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu, skrócenie terminu pozwoli przedsiębiorcom na szybsze odzyskanie VAT.

Projekt zakłada też wprowadzenie możliwości odliczenia podatku od wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Obecnie nie jest to możliwe. Zniesiona ma być także 30-procentowa sankcja, grożąca za zawyżenie kwoty żądanego zwrotu lub zaniżenie podatku. Inna propozycja dotyczy zniesienia wynoszącej 250 tys. zł kaucji gwarancyjnej, którą muszą wpłacić firmy rozpoczynające działalność, jeśli chcą się ubiegać o zwrot VAT w terminie krótszym niż 180 dni.

Ministrowie będą też kontynuować przerwaną w zeszłym tygodniu dyskusję nad planem pracy Rady Ministrów na drugie półroczne 2008 roku.

Po zeszłotygodniowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk zapowiedział, że plan pracy Rady Ministrów w drugim półroczu będzie zawierał ok. 130 projektów ustaw. "Zastosowaliśmy nowy porządek, który polega na tym, że minister, który wnosi projekt ustawy, musi bezwzględnie umieć wytłumaczyć dlaczego ten projekt powstał, jaki interes publiczny będzie realizowany (...), jakie koszta taki projekt niesie" - mówił wówczas Tusk.

Plan pracy przyjęty przez rząd zostanie następnie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej.

Ministrowie mają też zapoznać się z informacją o stanie ilościowym, finansowaniu, wykorzystaniu i rozmieszczeniu rezerw państwowych, gospodarczych w 2007 r.

Ponadto omówią projekty zmian w ustawach: o substancjach i preparatach chemicznych, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz o ochronie granicy państwowej.

Rząd rozpatrzy także projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz projekt ustawy o zmianie imienia i nazwiska.(PAP)

ura/ mmu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)