Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o ustroju sądów powszechnych i obrocie bezgotówkowym

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się zmianami w
prawie o ustroju sądów powszechnych oraz projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu rozwoju
obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się zmianami w prawie o ustroju sądów powszechnych oraz projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013.

Posiedzenie Rady Ministrów prowadzi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Premier Donald Tusk od poniedziałku przebywa na urlopie.

Zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych spowodowane są koniecznością wprowadzenia do krajowego porządku prawnego unijnych przepisów dotyczących wspólnotowego znaku towarowego oraz przewidujących wyznaczenie organu, który, zgodnie z krajową procedurą cywilną, będzie nadawał klauzulę wykonalności decyzjom wydanym przez Radę, Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny, Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego oraz wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Celem nowelizacji jest także wprowadzenie zmian dotyczących m.in.: ustalenia okoliczności wyłączających kandydatów na ławników, wskazania podmiotów legitymowanych do zgłoszenia ławników, szczegółowego określenia dokumentów załączanych do karty zgłoszenia kandydata na ławnika, ustalenia sposobu zasięgania informacji o ławnikach.

Rząd rozpatrzy również projekt uchwały w sprawie ustanowienia Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013.

Zwiększenie liczby płatności dokonywanych bez użycia gotówki oraz wzrost udziału pieniądza bezgotówkowego w ogólnej masie pieniądza oznacza - według autorów programu - m.in. zmniejszenie kosztów obiegu gotówkowego, z pozytywnymi skutkami dla wszystkich podmiotów ponoszących te koszty (tj. banku centralnego, banków, administracji państwowej i samorządowej oraz podmiotów gospodarczych), pośrednio dla klientów banków (zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców).

Obrót bezgotówkowy ma przynieść liczne korzyści dla wzrostu gospodarczego (jako efektu zwiększonej akcji kredytowej po przeniesieniu części środków pieniężnych z formy gotówkowej na formę depozytu bankowego), zmniejszenia szarej strefy czy ograniczenia wykluczenia finansowego.

Autorzy programu szacują, iż jego realizacja może przyczynić się do zwiększenia bazy depozytowej o 48 mld zł, co przełoży się na zwiększenie akcji kredytowej banków. Oszczędności związane z ograniczeniem obrotu gotówkowego w związku z realizacją programu wyniosą ok. 8,1 mld zł.(PAP)

mrr/ ju/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)