Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o zapobieganiu zachorowaniom na nowotwory

0
Podziel się:

Zapobieganie rakowi piersi i szyjki macicy oraz jelita grubego - m.in.
takie założenia znalazły się w harmonogramie "Narodowego program zwalczania chorób nowotworowych" w
2013 r. Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę w tej sprawie.

Zapobieganie rakowi piersi i szyjki macicy oraz jelita grubego - m.in. takie założenia znalazły się w harmonogramie "Narodowego program zwalczania chorób nowotworowych" w 2013 r. Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę w tej sprawie.

Uchwała dotyczy także kierunków realizacji zadań programu w 2014 i 2015 r. Założono, że realizacja programu doprowadzi do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o ok. 10 proc. oraz poprawy skuteczności leczenia tych chorób w Polsce do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Chodzi o ok. 40 proc. wyleczeń wśród mężczyzn i ok. 50 proc. wśród kobiet. W budżecie na 2013 r. na zadania programu zaplanowano 252,5 mln zł.

W 2013 r. szczególny nacisk jest kładziony na profilaktykę i edukację, w tym działania prewencyjne i profilaktyczne zapobiegające zachorowaniom m.in. na raka piersi i szyjki macicy oraz raka jelita grubego. Popularyzowany jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem m.in. przez wdrożenie w całej Polsce projektu "Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem".

Jednocześnie w związku z rosnącym zagrożeniem zachorowania na raka płuca, zwłaszcza wśród kobiet, przewidziano wiele działań prewencyjnych adresowanych przede wszystkim do nich. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika (dane za 2010 r.), że najwięcej mężczyzn umierało z powodu nowotworów złośliwych płuca, jelita grubego i gruczołu krokowego, a kobiet - też z powodu złośliwego raka płuca, a dopiero w dalszej kolejności przyczyną śmierci był rak piersi i jelita grubego.

W 2013 r. planowana jest również emisja nowych spotów telewizyjnych zachęcających kobiety do udziału w badaniach profilaktycznych, które będą emitowane przez cały rok w regionalnych stacjach telewizyjnych. Większy nacisk zostanie położony na profilaktykę nowotworową w środowiskach tzw. wykluczonych.

Jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie programu pomocy psychologicznej skierowanej do chorych onkologicznie i personelu medycznego wiodących jednostek medycznych. Będzie przeprowadzone szkolenie personelu medycznego w zakresie psychoonkologii.

Działania programu będą kontynuowane w latach 2014-2015. Także w tym okresie większe środki zostaną przesunięte na profilaktykę i edukację, mniej funduszy trafi natomiast na programy inwestycyjne (doposażenie i modernizację aparatury do diagnostyki i leczenia nowotworów).

W 2014 r. zaplanowano stworzenie systemu punktów informacyjnych przy centrach onkologii. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowej opieki pacjentowi, który często nie ma pełnej wiedzy o sposobie leczenia choroby nowotworowej i jego skutkach ubocznych, a także sposobach podniesienia jakości życia swojego oraz rodziny w trakcie choroby. W tych punktach konsultacji będą udzielać psychoonkologowie od których pacjent uzyska pełną informację o leczeniu choroby nowotworowej.(PAP)

pro/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)