Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd omówił program obchodów 5-lecia Polski w Unii Europejskiej

0
Podziel się

Rząd omówił we wtorek program obchodów 5.
rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaplanowano
m.in. międzynarodową konferencję z udziałem europejskich polityków
i "bieg europejski". Rząd zamierza włączyć do rocznicowych działań
także organizacje międzyrządowe.

bEiTmTxh

Rząd omówił we wtorek program obchodów 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję z udziałem europejskich polityków i "bieg europejski". Rząd zamierza włączyć do rocznicowych działań także organizacje międzyrządowe.

30 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja, którą otworzą premier Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, zaś przemówienie podsumowujące dyskusję wygłosi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Spodziewana jest obecność szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych i ds. europejskich krajów UE, a także innych osób, które towarzyszyły Polsce w procesie przystępowania do Unii - podało CIR. Politycy będą debatować nad przyszłością Polski i Europy.

bEiTmTxj

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który przygotował program obchodów, zaprasza też organizacje pozarządowe do udziału w konkursie na działania informacyjne i edukacyjne związane z podsumowaniem pięciu lat członkostwa Polski w UE.

UKIE we współpracy z Komisją Europejską przeznacza na dotacje dla tych organizacji 110 tys. euro. Minimalna dotacja wyniesie 5 tys. euro, a maksymalna - 15 tys. euro - podało CIR.

3 maja w Warszawie odbędzie się "Bieg europejski" połączony z tradycyjnym "Biegiem Konstytucji 3 Maja". Bieg odbędzie się pod hasłem "Od Konstytucji 3 Maja do Unii Europejskiej". Rocznicowe biegi europejskie zostaną przeprowadzone również w 10 innych miastach.

UKIE planuje połączyć obchody 5. rocznicy przystąpienia Polski do UE z ogólnoeuropejskimi obchodami 20. rocznicy przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym celu Urząd współpracuje z przedstawicielstwami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Polsce. Na realizację wspólnych projektów w Polsce w tym roku Komisja Europejska przeznaczyła 500 tys. euro - poinformowało CIR.

bEiTmTxp

Wszystkie przedsięwzięcia związane z obchodami 5. rocznicy przystąpienia Polski do UE opatrzone zostaną specjalnym logo.

UKIE przygotowuje ponadto piątą edycję raportu "Koszty i korzyści członkostwa Polski w Unii Europejskiej". (PAP)

mzk/ ura/ jbr/

bEiTmTxK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)