Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd podsumowuje działania prorodzinne

0
Podziel się:

Roczne urlopy rodzicielskie, dofinansowanie in vitro, tańsze przedszkola -
rząd podsumował w czwartek zrealizowane w tym roku działania na rzecz rodziny, które premier
zapowiedział jesienią w tzw. II expose.

Roczne urlopy rodzicielskie, dofinansowanie in vitro, tańsze przedszkola - rząd podsumował w czwartek zrealizowane w tym roku działania na rzecz rodziny, które premier zapowiedział jesienią w tzw. II expose.

CIR podkreśla w komunikacie, że tym samym zapowiedź premiera Donalda Tuska, że 2013 r. będzie Rokiem Rodziny, "stała się faktem".

W październiku 2012 r. premier zapowiadał m.in., że trzeba przerwać "wieloletnie cząstkowe i nieprzynoszące właściwych efektów działania" w obszarze "bezpieczeństwa rodziny".

"Chcemy, żebyśmy w 2015 roku mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że każde polskie małe dziecko ma płatne miejsce u boku mamy, taty, a w odpowiednim momencie ma miejsce w przedszkolu i żłobku. Liczę na to, że w 2015 problem opieki nad dzieckiem w Polsce rozwiążemy definitywnie" - mówił m.in. Tusk.

CIR wyliczając, jak realizowane są te deklaracje, przypomina, że od 17 czerwca funkcjonują roczne urlopy rodzicielskie. Od tej pory rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli rodzic z góry zadeklaruje, że chce wykorzystać cały rok urlopu, przez cały czas będzie pobierać 80 proc. wynagrodzenia.

Ponadto, od 1 lipca 2013 r. funkcjonuje rządowy program dofinansowania zapłodnienia metodą in vitro. "Program - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016" w ciągu trzech lat ma objąć ok. 15 tys. par, a każda z nich będzie mogła skorzystać z dofinansowania trzech cykli leczniczych. Po raz pierwszy zabiegi te są finansowane z budżetu państwa.

Para, która chce skorzystać z programu, powinna się zgłosić do jednego z ośrodków, które podpisały umowy z Ministerstwem Zdrowia. Decyzja o kwalifikacji pary do Programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia - przypomina CIR.

13 lipca weszła z kolei w życie nowelizacja tzw. ustawy żłobkowej, która ma ułatwić samorządom tworzenie nowych placówek. Zakładanie nowych żłobków ma być łatwiejsze przede wszystkim dzięki zmianie zasad ich dofinansowania. Do tej pory dotacje z budżetu państwa na żłobki wynosiły 50 proc., a będą wynosić do 80 proc. W 2013 r. resort pracy przeznacza na ten cel 90 mln zł.

Od 1 września będą też obowiązywać nowe zasady opłacania pobytu dziecka w przedszkolu. "Rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu będą płacić mniej" - podkreśla CIR. "Minimum 5 godzin będzie nadal bezpłatnych, ale za każdą kolejną rodzice zapłacą maksymalnie 1 zł. Do tej pory opłaty za dodatkowe godziny były ustalane przez samorządy i sięgały nawet 3,98 zł" - wyliczono w komunikacie. Na dodatkowe godziny opieki przedszkolnej, a także ułatwienie dostępu do edukacji przedszkolnej samorządy dostaną dotację z budżetu państwa.

CIR przypomina ponadto, że w parlamencie trwają prace nad rządowym programem "Mieszkanie dla młodych". Pomoc państwa ma w tym przypadku polegać na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania. Dodatkowo rodziny, w których pojawi się trzecie lub kolejne dziecko będą mogły otrzymać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu. Program ma trwać pięć lat - do 2018 r.

Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Obecnie trwają nad nim prace w parlamencie. Planowana data wejścia w życie programu to styczeń 2014 r. (PAP)

js/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)