Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: Polski kontyngent wojskowy w Syrii do końca listopada

0
Podziel się:

Do końca listopada bieżącego roku, według rządowych planów, pozostanie w
Syrii polski kontyngent wojskowy działający w ramach misji ONZ. Podczas wtorkowego posiedzenia Rada
Ministrów skierowała do prezydenta wniosek do przedłużenie okresu użycia tego kontyngentu.

*Do końca listopada bieżącego roku, według rządowych planów, pozostanie w Syrii polski kontyngent wojskowy działający w ramach misji ONZ. Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów skierowała do prezydenta wniosek do przedłużenie okresu użycia tego kontyngentu. *

Dotychczasowe postanowienie prezydenta przewiduje obecność kontyngentu w Syrii do końca czerwca. "Przedłużenie udziału polskiego wojska w tej misji jest niezbędne do odpowiedniego przygotowania zamknięcia polskiej misji" - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu przekazany PAP.

Według planów polski kontyngent ma wykonywać w Syrii zadania operacyjne do końca października. Ostatni miesiąc pobytu polskich żołnierzy, do końca listopada, zająć mają czynności i procedury związane z wycofywaniem się z misji.

Obecnie na Wzgórzach Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim w ramach misji UNDOF pod egidą ONZ służy ostatnia - 31. polska zmiana. Liczy ona około 370 żołnierzy i pracowników wojska. Koszty użycia kontyngentu wyniosą około 26,5 mln zł.

Polska jednostka logistyczna pojawiła się w rejonie misji na początku czerwca 1974 roku; w lipcu 1978 roku została przekształcona w samodzielny Polski Kontyngent Wojskowy. Latem 1993 roku władze polskie przychyliły się do prośby Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie przejęcia zadań operacyjnych na Wzgórzach Golan od batalionu fińskiego. W grudniu 1993 roku polski batalion operacyjny (POLBATT) rozpoczął wykonywanie zadań mandatowych w strefie.

Powodem wycofania polskich żołnierzy ze Wzgórz Golan jest przyjęta przez rząd w lutym br. strategia udziału w operacjach zagranicznych, zakładająca, że najważniejsze są misje NATO i Unii Europejskiej. Polacy wycofają się w tym roku z trzech misji ONZ - prócz tej na pograniczu syryjsko-izraelskim, także z Libanu i Czadu. Resort podnosi też argument, że przyniesie to ograniczenie wydatków, co ma być istotne w kontekście znacznych cięć budżetu MON. (PAP)

mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)