Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: pośmiertny awans także dla rezerwistów, prostsza pomoc dla kombatantów

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji, która umożliwi
pośmiertne awansowanie za zasługi nie tylko żołnierzy służby czynnej, ale także rezerwistów -
poinformowało CIR. Rząd proponuje też uproszczenie wypłat pomocy dla kombatantów.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji, która umożliwi pośmiertne awansowanie za zasługi nie tylko żołnierzy służby czynnej, ale także rezerwistów - poinformowało CIR. Rząd proponuje też uproszczenie wypłat pomocy dla kombatantów.

Przyjęty przez rząd projekt dotyczy nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony oraz ustawy o kombatantach.

Obecnie pośmiertne mianowanie na wyższy stopień wojskowy jest możliwe za zasługi na rzecz obronności państwa wyłącznie w przypadku żołnierza w służbie czynnej, jeżeli jego śmierć miała związek z tą służbą.

Rząd proponuje, by w szczególnie uzasadnionych przypadkach można było pośmiertne mianować na wyższy stopień wojskowy osoby, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie podlegały obowiązkowi służby wojskowej, a także byłych żołnierzy rezerwy. Chodzi o osoby zasłużone w walkach o niepodległość państwa polskiego oraz szczególnie zasłużone w działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Polski. Takie mianowanie będzie mogło nastąpić tylko raz.

Przepisy zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o kombatantach oraz osobach represjonowanych mają usprawnić proces udzielania pomocy pieniężnej najuboższym kombatantom.

Obecnie każdy kombatant, osoba represjonowana, wdowa lub wdowiec po niej ubiegający się o pomoc pieniężną z Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych musi - oprócz wniosku i dokumentów potwierdzających ich trudną sytuację - dodatkowo przekazać do Urzędu zaświadczenie od kierownika ośrodka pomocy społecznej, z informacją o sytuacji rodzinnej i materialnej, a także zasadności przyznania pomocy.

W przypadku braku takiego stanowiska Urząd musi o nie wystąpić, co wydłuża postępowanie i wywołuje niezadowolenie w środowisku kombatanckim.

Rada Ministrów proponuje zwolnienie kombatantów z obowiązku przedkładania w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych stanowiska kierownika ośrodka pomocy społecznej. Oznacza to powrót do zasad udzielania pomocy pieniężnej obowiązujących przed czerwcem 2007.(PAP)

brw/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)