Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd projektuje zmiany w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudniania niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt
zmian w ustawie o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych,
który przewiduje m.in., że osoby niepełnosprawne będą mogły
jednorazowo uzyskać środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych, który przewiduje m.in., że osoby niepełnosprawne będą mogły jednorazowo uzyskać środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Celem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma być - jak podaje CIR - uporządkowanie systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz wprowadzenie nowych form aktywizacji zawodowej.

Projekt przewiduje m.in. że osoby niepełnosprawne zamiast dotychczasowej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej będą mogły uzyskać jednorazową bezzwrotną pomoc na ten cel. Według proponowanej nowelizacji, w przypadku osób niepełnosprawnych skierowanych do pracy przez powiatowe urzędy pracy, pracodawcom przysługiwałby także przez 12 miesięcy zwrot 60 proc. wynagrodzenia zatrudnionej osoby niepełnosprawnej.

Osoby niepełnosprawne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy będą mogły korzystać ze wszystkich form aktywizacji zawodowej, z których korzystają bezrobotni - chodzi o przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, udział w szkoleniach lub stażach oraz zwrot kosztów przejazdu.

Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych mają być refundowane (a nie, jak dotychczas, finansowane) po opłaceniu ich przez pracodawcę i złożeniu wniosku o refundację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie będą finansowane ze środków publicznych składki na ubezpieczenie płacone przez pracownika.

Powiaty będą miały obowiązek przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli warsztatów terapii zajęciowej (wtz), a podmioty prowadzące wtz będą uzgadniały kandydatury osób przyjmowanych na zajęcia z powiatowym centrum pomocy rodzinie.

W 2004 roku spośród 2,4 mln niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym aktywnych zawodowo było 580 tys. osób; najwięcej z nich - 264 tys. osób - pracowało w rolnictwie indywidualnym, 190 tys. - w zakładach pracy chronionej.(PAP)

dom/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)