Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informację nt. offsetu Rosomaka

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek informację nt. uzgodnionych zobowiązań offsetowych w
ramach umowy z fińską firmą Patria Land Services Oy - dostawcą transportera opancerzonego AMV
(Rosomak) dla wojska - podało CIR.

Rząd przyjął we wtorek informację nt. uzgodnionych zobowiązań offsetowych w ramach umowy z fińską firmą Patria Land Services Oy - dostawcą transportera opancerzonego AMV (Rosomak) dla wojska - podało CIR.

Przyjęta informacja dotyczy zobowiązań, uzgodnionych między stronami umowy offsetowej - Patrią i Skarbem Państwa oraz przesunięcia z 31 marca na 30 czerwca br. terminu rozliczeniowego umowy.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, 13 marca 2013 r. strona polska, reprezentowana przez ministra gospodarki, porozumiała się z Patrią w kwestii zawartości merytorycznej zobowiązań offsetowych.

Ich przedmiotem jest nieodpłatne przekazanie MON licencji obejmującej produkcję i sprzedaż zmodernizowanych i zmodyfikowanych pojazdów Rosomak oraz ich modernizacji i modyfikacji, nieodpłatne przekazanie technologii Life Cycle Support oraz zakup zmodernizowanego pojazdu Rosomak przez Patrię.

CIR podkreśliło, że porozumienie umożliwi Patrii wywiązanie się z umowy offsetowej i uniknięcie płacenia kar umownych, a Wojskowym Zakładom Mechanicznym SA w Siemianowicach Śląskich dalszą produkcję i modyfikację Rosomaków. Wartość umowy offsetowej nie zmienia się i wynosi 520 mln 848 tys. euro, a końcowy termin jej wykonania to 15 lipca 2013 r.

Pierwotnie licencja na produkcję Rosomaków w Siemianowicach miała wygasnąć z końcem grudnia 2013 r. Na początku kwietnia minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował PAP, że ustalono warunki przedłużenia tej licencji o 10 lat.

Ponieważ siemianowickie WZM, jak i Patria to firmy państwowe, porozumienie wymagało jeszcze akceptacji rządów obu państw.

W połowie marca szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch powiedział, że armia chce kupić dodatkowe transportery Rosomak - ma ich być łącznie 877 - w różnych wersjach, w tym ze 120-milimetrowym moździerzem. Z kolei w grudniu 2012 r. informowano, że po roku 2013 MON zamierza kupić ponad 300 wozów pod wersje specjalistyczne, w tym automatyczny moździerz. Planowana jest też modernizacja już posiadanych wozów.

Oprócz Polski, wozy AMV wybrały m.in. Chorwacja, Słowenia, RPA i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pojazd, który w Polsce otrzymał nazwę Rosomak, został wybrany w przetargu pod koniec 2002 r. MON postanowiło wtedy kupić 690 wozów w różnych wersjach, w tym uzbrojonej i do przewozu rannych. Obowiązującą przez dziesięć lat umowę na produkcję licencyjną Rosomaków w Siemianowicach Śl. podpisano w 2003 r.(PAP)

wkr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)