Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informację o polityce energetycznej Polski w 2009 r.

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła informację o realizacji "Polityki energetycznej
Polski do 2030 r." - podało CIR. W ocenie rządu, zadania zaplanowane na 2009 rok w większości
zostały zrealizowane w terminie albo ich wykonanie jest bardzo zaawansowane.

Rada Ministrów przyjęła informację o realizacji "Polityki energetycznej Polski do 2030 r." - podało CIR. W ocenie rządu, zadania zaplanowane na 2009 rok w większości zostały zrealizowane w terminie albo ich wykonanie jest bardzo zaawansowane.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o efektywności energetycznej, który ma zapewnić oszczędne gospodarowanie energią przez końcowych odbiorców, oraz wprowadzić system tzw. "białych certyfikatów" przyznawanych za energooszczędne inwestycje. W 2009 r. rozpoczęto też wydawanie uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, które od początku 2009 r. mają obowiązkowo posiadać wszystkie nieruchomości wprowadzane do obrotu na rynku pierwotnym i wtórnym.

Resort gospodarki podjął także prace nad założeniami do "Programu rozwoju kogeneracji w Polsce do roku 2030".

Środki na wsparcie inwestycji poprawiających efektywność energetyczną pochodziły z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko", Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycje wspierano także kredytami preferencyjnymi, na podstawie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów - podało Centrum Informacyjne Rządu.

W ub.r. prowadzone były działania informacyjne, które mają zachęcić społeczeństwo do stosowania rozwiązań energooszczędnych. Przygotowana została też koncepcja kampanii multimedialnej.

Z informacji przygotowanej w resorcie gospodarki wynika, że w górnictwie w 2009 r. przede wszystkim realizowano zadania wynikające ze "Strategii działalności w górnictwie węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-15". Większość zadań do realizacji w sektorze węgla kamiennego zapisanych w Polityce energetycznej zaplanowano na 2010 r. - wyjaśniło CIR.

W sektorze gazu ziemnego i ropy naftowej prowadzono działania umożliwiające dywersyfikację dostaw tych surowców. "Prowadzono prace legislacyjne umożliwiające likwidację barier inwestycyjnych, wspierano inwestycje infrastrukturalne, udzielano wsparcia dyplomatycznego podmiotom realizującym inwestycje zagraniczne. Na warunkach rynkowych zawarto kontrakt na dostawy gazu LNG do Polski (chodzi o umowę między katarskim dostawcą Qatargas Operating Company Ltd oraz PGNiG S.A.)
. Realizowano działania mające umożliwić transport ropy naftowej do Polski z innych regionów świata, w tym z rejonu Morza Kaspijskiego" - poinformowało Centrum w komunikacie.

Ponadto podejmowano działania legislacyjne służące likwidacji barier dla inwestycji infrastrukturalnych w elektroenergetyce, gazownictwie i sektorze paliw płynnych. Ministerstwo przygotowało także założenia do projektu ustawy o korytarzach przesyłowych - podało CIR.

"Działania związane z wprowadzeniem energetyki jądrowej w Polsce prowadzono zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W resorcie utworzono Departament Energetyki Jądrowej, a rząd powołał pełnomocnika ds. energetyki jądrowej, którego zadaniem jest opracowanie i wdrożenie +Programu polskiej energetyki jądrowej+ - podało CIR.

W 2009 r. minister gospodarki zdecydował o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Resort przygotował też nowelizację Prawa energetycznego, która zobowiązuje do sprzedaży nie mniej niż 15 proc. energii elektrycznej wytworzonej w danym roku na giełdach lub rynku regulowanym przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się jej wytwarzaniem. Przygotowano też projekt założeń do zmian w prawie, wprowadzających system ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej, który we wtorek przyjął rząd.(PAP)

ago/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)