Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informacje o stanie wojska i obronności kraju

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek informacje o stanie realizacji programu
przebudowy sił zbrojnych na lata 2007-12 oraz raport o stanie obronności RP - poinformowało CIR.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek informacje o stanie realizacji programu przebudowy sił zbrojnych na lata 2007-12 oraz raport o stanie obronności RP - poinformowało CIR.

Jak powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, informacje nie wzbudziły "negatywnych emocji". Z powodu klauzuli tajności nałożonych na oba dokumenty nie ujawnił szczegółów.

Pięcioletni program rozwoju sił zbrojnych to okresowo aktualizowany plan zmian organizacyjnych i modernizacji technicznej wojska. Zakłada on m.in. zmianę proporcji jednostek bojowych i zabezpieczających. Pod koniec ubiegłego roku stosunek ten wynosił 53 do 47 proc., w roku 2012 MON planuje osiągnięcie relacji 62 proc. jednostek liniowych do 38 proc. jednostek zabezpieczenia, co szef MON Bogdan Klich określa hasłem "więcej wojska w wojsku".

Zmiany dotyczą np. łączenia mniejszych jednostek w większe, przewiduje się też likwidację okręgów wojskowych, co ma uprościć struktury dowódcze. MON zamierza również zmniejszyć liczbę żołnierzy służby czynnej zatrudnionych w innych niż MON ministerstwach i urzędach. Wojskowych mają zastąpić cywile lub żołnierze w stanie spoczynku. W ramach programu profesjonalizacji w ubiegłym roku z wojska odeszli ostatni żołnierze z poboru, wojsko składa się teraz z samych ochotników.

Jesienią MON przyjęło 14 programów modernizacji technicznej. Obejmują one m.in. zakupy samolotów bezzałogowych średniego zasięgu (w poniedziałek MON wybrało dostawcę dwóch zestawów liczących łącznie osiem samolotów), śmigłowców, wyposażenia osobistego. Przewidują także kontynuację programu kołowego transportera opancerzonego Rosomak i modernizację Marynarki Wojennej.

Koszt programów do 2018 roku został oszacowany na 30 mld zł. W przyszłorocznym budżecie MON na zakupy sprzętu przewidziano 4,5 mld zł.(PAP)

brw/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)