Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął nowelę ws. inicjatywy obywatelskiej

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy
ustawodawczej przez obywateli - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt dotyczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacji. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Zgodnie z przyjętą przez rząd nowelą organizatorzy inicjatywy obywatelskiej będą - na poziomie prawa krajowego - podlegali odpowiednim sankcjom za naruszenie przepisów unijnych związanych z taką inicjatywą. Chodzi m.in. o składanie nieprawdziwych oświadczeń i bezprawne wykorzystywanie danych.

W projekcie nowelizacji zawarto m.in. przepis karny ujednolicający ochronę wykonywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej, analogicznie do wykonywania inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w Polsce - poinformował CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z projektem, minister spraw wewnętrznych będzie odpowiedzialny za wydawanie certyfikatu potwierdzającego, iż system zbierania deklaracji on-line (chodzi o deklaracje poparcia dla europejskiej inicjatywy z danego państwa członkowskiego) ma odpowiednie zabezpieczenia. Minister ma być także odpowiedzialny za koordynowanie procesu weryfikacji takich deklaracji oraz dostarczanie certyfikatów dotyczących poświadczenia liczby ważnych deklaracji - podkreślił CIR.

Obywatele UE mogą zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2012 roku. Inicjatywa obywatelska ma zbliżyć obywateli do UE, dając im bezpośredni wpływ na europejskie prawo.

Wniosek ws. inicjatywy musi być złożony przez komitet obywatelski składający się z przynajmniej siedmiu obywateli z siedmiu państw członkowskich. Po zarejestrowaniu inicjatywy, komitet ma rok na zebranie niezbędnego miliona głosów poparcia (z co najmniej 7 krajów). Pod inicjatywą może podpisać się każdy uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czyli w wieku co najmniej 18 lat (w Austrii - 16 lat).

Liczbę głosów poparcia muszą poświadczyć krajowe urzędy, a następnie Komisja Europejska analizuje inicjatywę i podejmuje decyzję, co z nią zrobić dalej: czy sporządzić wniosek ustawodawczy, czy przeprowadzić jakieś dodatkowe badanie, czy też nie podejmować w ogóle żadnych działań.

Jakąkolwiek decyzję KE podejmie, będzie musiała ją uzasadnić. W ramach tej analizy urzędnicy KE spotkają się z organizatorami, którzy będą też mogli przedstawić swój pomysł w trakcie wysłuchania publicznego w europarlamencie.(PAP)

sdd/ par/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)