Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt dotyczący nagrywania spraw o wykroczenia

0
Podziel się:

Wprowadzenie w sprawach o wykroczenia protokołu elektronicznego, czyli
możliwości nagrywania rozpraw zamiast ich pisemnego protokołowania przewiduje projekt zmiany
przepisów, który we wtorek przyjął rząd.

Wprowadzenie w sprawach o wykroczenia protokołu elektronicznego, czyli możliwości nagrywania rozpraw zamiast ich pisemnego protokołowania przewiduje projekt zmiany przepisów, który we wtorek przyjął rząd.

"Jest to kolejna propozycja zmian dotyczących skrócenia czasu trwania postępowań sądowych. Sprawy o wykroczenia będą rejestrowane za pomocą elektronicznego zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku; taki sposób zapisu nie tylko oszczędzi czas, ale zredukuje koszty prowadzonych rozpraw" - oceniono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Wykroczenia to czyny sprzeczne z prawem, nie będące przestępstwami. Za różne wykroczenia - a są nimi m.in. zakłócanie ciszy nocnej, nieprzyzwoite zachowanie (choćby picie alkoholu) w miejscu publicznym, a przede wszystkim przewinienia drogowe - grożą głównie kary grzywny, czasem także aresztu.

Zdaniem resortu sprawiedliwości, który przygotował projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, nagrywanie uprości i przyspieszy postępowanie, zapewni ponadto wierne utrwalenie przebiegu czynności procesowej, umożliwiając gruntowną ich ocenę - bez "zniekształceń i przekłamań zdarzających się w wersji pisemnej". "Sporządzanie protokołu elektronicznego nie będzie absorbować sędziego, pozwalając mu skupić się na kwestiach merytorycznych" - wskazano.

Według planów dostęp do elektronicznej wersji protokołu w siedzibie sądu mają mieć: strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi. Zgodnie z przepisami będą oni mieli możliwość otrzymania tylko zapisu dźwięku.

Niezależnie od nagrywania ma być sporządzany skrócony protokół pisemny z przebiegu rozprawy. Według projektu ma on zawierać m.in.: oznaczenie sprawy, sądu, czas i miejsce, osoby uczestniczące oraz określenie jawności rozprawy i trybu postępowania. "Zgodnie z projektem, w niektórych uzasadnionych przypadkach będzie sporządzana pisemna forma protokołu na dotychczasowych zasadach. Chodzi o sytuacje, gdy elektroniczne utrwalenie przebiegu czynności nie będzie możliwe" - przewidziano w projekcie.

Szczegóły, zasady i tryb sporządzania protokołu elektronicznego oraz jego powiązanie ze skróconym protokołem pisemnym mają być określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. W rozporządzeniu zostaną też opisane kwestie techniczne: rodzaje urządzeń służących do utrwalania obrazu i dźwięku, tryb sporządzania zapisu oraz zasady udostępniania i przechowywania tych zapisów.

Protokół elektroniczny ma być podpisywany podpisem elektronicznym, który będzie gwarantował identyfikację protokolanta i rozpoznawalność ewentualnych zmian w protokole.

Ponadto projekt wprowadza zmiany dotyczące uzasadniania wyroku w sprawach o wykroczenia. Uzasadnienie ma być przedstawiane wyłącznie formie ustnej, bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku. Zmienią się też terminy wniesienia apelacji - ma być to siedem dni roboczych od ogłoszenia wyroku lub jego doręczenia.

Projekt nowelizacji jest jedną z kolejnych zmian przygotowanych w resorcie sprawiedliwości, które mają prowadzić do większej informatyzacji sądownictwa. W lipcu 2010 r. weszła już w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która umożliwiła stosowanie protokołu elektronicznego w sprawach cywilnych. (PAP)

mja/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)