Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt noweli Kodeksu wyborczego dot. wyborów do PE

0
Podziel się:

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zakłada on, że
osoby niebędące obywatelami polskimi, które chcą kandydować do PE, będą składały oświadczenia dot.
prawa do kandydowania, a nie - jak dotychczas - zaświadczenia - poinformowało CIR.

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zakłada on, że osoby niebędące obywatelami polskimi, które chcą kandydować do PE, będą składały oświadczenia dot. prawa do kandydowania, a nie - jak dotychczas - zaświadczenia - poinformowało CIR.

Projekt noweli w tej sprawie przedłożył minister spraw wewnętrznych.

W obecnym stanie prawnym osoba, która chce kandydować do europarlamentu, a nie jest obywatelem polskim, do pisemnej zgody na kandydowanie musi dołączyć zaświadczenie wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego UE, którego jest obywatelem. Ma ono poświadczać, że nie pozbawiono jej prawa do kandydowania w wyborach do PE w tym państwie.

Projekt zakłada zniesienie wymogu przedkładania przez obywateli UE zaświadczenia i zastąpienie go oświadczeniem, że dana osoba nie została pozbawiona prawa do kandydowania w wyborach do PE. Elementem tego oświadczenia jest m.in. zamieszczenie informacji o ostatnim adresie zamieszkania kandydata w państwie członkowskim - podano w komunikacie CIR przesłanym PAP po posiedzeniu rządu.

CIR podkreśliło, że głównym powodem przygotowania noweli jest konieczność wdrożenia do polskiego prawa postanowień dyrektywy unijnej. Dyrektywa ta zniosła wymóg przedkładania przez obywateli chcących kandydować do Parlamentu Europejskiego zaświadczenia - potwierdzonego przez właściwy organ państwa członkowskiego, którego są obywatelami - że nie są oni pozbawieni prawa do kandydowania.

W komunikacie zwrócono uwagę, że wiele osób miało trudności z identyfikacją organów uprawnionych do wydawania takich zaświadczeń, co z kolei było powodem, że niewielu z nich decydowało się kandydować do europarlamentu w państwie członkowskim miejsca zamieszkania.

Zaświadczenie jest dokumentem, którego obywatel nie może sam sobie wystawić, podczas gdy oświadczenia pisze się samodzielnie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy.

Według CIR nowe przepisy określają również, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zostanie utworzony punkt kontaktowy, w którym będą przyjmowane i przekazywane informacje niezbędne do ustalania prawa wybieralności przez kandydatów, obywateli państw członkowskich UE. (PAP)

sdd/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)