Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o dozorze elektronicznym

0
Podziel się:

Przesunięcie na początek września 2009 roku
terminu wejścia w życie ustawy umożliwiającej osobom skazanym za
drobne przestępstwa odbycie kary w systemie tzw. dozoru
elektronicznego zakłada nowelizacja, której projekt przyjął we
wtorek rząd.

Przesunięcie na początek września 2009 roku terminu wejścia w życie ustawy umożliwiającej osobom skazanym za drobne przestępstwa odbycie kary w systemie tzw. dozoru elektronicznego zakłada nowelizacja, której projekt przyjął we wtorek rząd.

Według obecnych zapisów ustawy prawo o dozorze elektronicznym miałoby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2008 roku.

W ustawie o wykonywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego, którą Sejm przyjął we wrześniu ubiegłego roku, chodzi o możliwość elektronicznej kontroli przestrzegania przez skazanego obowiązku pozostawania w wyznaczonym czasie w miejscu wskazanym przez sąd.

Jednak, jak argumentuje rząd, przesunięcie terminu wprowadzenia uchwalonych zapisów w życie jest związane z "potrzebą wyłonienia firmy odpowiedzialnej za dozór skazanych". Według autorów projektu, "niezbędny jest również czas na przygotowanie infrastruktury technicznej, potrzebnej do kontrolowania skazanych".

O konieczności przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy mówił już w grudniu ubiegłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Zaznaczył on wówczas, że "całkowicie nierealne" jest wprowadzenie od lipca dozoru elektronicznego skazanych, a uruchomienie takiego systemu możliwe stanie się około połowy 2009 roku.

Skazany - objęty dozorem elektronicznym - nie będzie mógł zdjąć zakładanej na nogę lub rękę bransoletki wysyłającej sygnał do kontrolowanego przez komputer odbiornika, który będzie informował, czy odbywający karę pozostaje w wyznaczonym miejscu.

Zgodnie z ustawą, karę w taki sposób odbywać będą mogli tylko ci, którzy zostali skazani na karę więzienia do sześciu miesięcy lub na rok, jeśli do końca odbycia kary pozostało pół roku. Dozór ma być też stosowany w przypadku tych skazanych, dla których kara pozbawienia wolności jest karą zastępczą - np. za niezapłaconą grzywnę. Nie będą mogli z niego korzystać natomiast skazani za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, jeśli byli już wcześniej skazani na karę więzienia.

Urządzenie do dozoru ma składać się z trzech części: nadajnika w formie bransolety noszonej przez skazanego, stacjonarnego urządzenia monitorującego, zainstalowanego na stałe w mieszkaniu skazanego i podłączonego do telefonu (stacjonarnego lub komórkowego) oraz komputera znajdującego się w sądzie, przyjmującego sygnały ze stacjonarnego urządzenia monitorującego. (PAP)

mja/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)