Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o weteranach misji

0
Podziel się:

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy umożliwiającej lepsze
niż obecnie uhonorowywanie weteranów misji zagranicznych. W ocenie szefa MON Bogdana Klicha, to
ważne wydarzenie.

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt ustawy umożliwiającej lepsze niż obecnie uhonorowywanie weteranów misji zagranicznych. W ocenie szefa MON Bogdana Klicha, to ważne wydarzenie.

"Nad tym projektem prace trwały przez kilkanaście miesięcy. Ich efekt, w moim przekonaniu, jest dobry - będzie akt prawny, który będzie regulował materialne i honorowe świadczenia dla tych, którzy uczestniczyli w misjach różnego rodzaju - pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych, bez względu na to, czy są żołnierzami, pracownikami wojska czy funkcjonariuszami podległymi ministrowi spraw wewnętrznych i administracji (np. policji czy straży granicznej-PAP)" - podkreślał na wtorkowym briefingu prasowym szef MON.

Minister przypominał, że w latach 1953-2010 w misjach wojskowych wzięło udział ponad 95 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz ok. 3 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.

"To duża rzesza ludzi i to środowisko czekało na te specjalne regulacje. Miało pełne prawo ich oczekiwać, ponieważ ktoś, kto nadstawia swoją głowę, ktoś, kto przelewa krew za granicą, w misjach zagranicznych, ma prawo do specjalnego traktowania przez państwo. Zwłaszcza, jeśli wraca z misji zagranicznej poszkodowany" - powiedział szef MON.

Jak wyjaśnił, w projekcie ustawy wskazano dwie grupy weteranów - weterana działań poza granicami państwa (weterana) oraz weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa (weterana poszkodowanego).

"Ci pierwsi mają nieco mniejsze świadczenia przede wszystkim o charakterze honorowym, ci drudzy mają poważne świadczenia o charakterze materialnym" - wyjaśnił.

Ustawa - jak mówił - reguluje także funkcjonowanie Domu Weterana, który od stycznia 2011 r. ma być uruchomiony w Lądku Zdroju.

"Jest w tej ustawie mowa także o specjalnej odznace, którą będą otrzymywali ci, którzy wrócili z misji poszkodowani. Nawiązuje ona do tradycji międzywojennej; to odznaka za rany i kontuzje. Jest w niej także mowa o całym pakiecie świadczeń medycznych ponadlimitowych, jeśli choroba lub inwalidztwo jest efektem udziału w misji" - wyliczał minister.

Jak podkreślił, projekt przewiduje, że poszkodowani będą mogli uzyskać pomoc finansową na naukę na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, studiów I stopnia lub studiów magisterskich. "W przeciwieństwie do kombatantów, ci, którzy wracają poszkodowani z misji, to ludzie młodzi. W związku z tym uznaliśmy, że takie świadczenie winno być im wypłacane" - powiedział Klich.

Projekt - jak wskazywał - przewiduje także stworzenie specjalnego systemu zapomóg; zakłada on m.in., że weterani (bez względu czy wrócili z misji poszkodowani czy nie) oraz ich rodziny będą mieli zapewniony dostęp do bezpłatnej opieki psychologicznej.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że żołnierze wracają z misji zagranicznych, zwłaszcza tych najtrudniejszych, w stanie stresu. Nasze pracownie psychologiczne będą do ich dyspozycji" - dodał.

Wyraził przekonanie, że podczas prac w sejmie projekt zyska poparcie klubów. "Ze swojej strony mogę powiedzieć, że to jedna z dziesięciu najważniejszych ustaw dotyczących wojskowości, które zostały w ciągu ostatnich trzech lat przyjęte" - ocenił.

Katarzyna Lechowicz (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ktl/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)