Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął wytyczne do programowania przygotowań obronnych

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wytyczne do programowania przygotowań
obronnych państwa w latach 2013-2022 - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wytyczne do programowania przygotowań obronnych państwa w latach 2013-2022 - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podano, wytyczne wyznaczają kierunki doskonalenia niemilitarnej części sytemu obronnego państwa w ramach narodowego systemu planowania obronnego skorelowanego z systemami obronnymi NATO i UE. Wytyczne będą podstawą do opracowania na lata 2013-2022 trzech programów: mobilizacji gospodarki, pozamilitarnych przygotowań obronnych oraz doskonalenia obrony cywilnej. Dokument określił również sposoby finansowania działań związanych z przygotowaniami obronnymi.

CIR poinformował, że przygotowania realizują cele polityki obronnej państwa, które zostały określone w strategii bezpieczeństwa narodowego. Prace obejmą: mobilizację gospodarki, przygotowanie systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, zabezpieczenie potrzeb wojsk własnych i sojuszniczych, przygotowania do militaryzacji i ochrony obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności kraju, szkolenie obronne administracji i przedsiębiorców oraz doskonalenie obrony cywilnej.

W ramach przygotowań do mobilizacji gospodarki mają zostać przygotowane procedury szybkich zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego w kraju i za granicą oraz określone kompetencje i zadania organów administracji rządowej. Mechanizmy prawne mają umożliwić dostosowywanie zadań ujętych w programie mobilizacji gospodarki do zmieniających się potrzeb.

Wytyczne dotyczą również przygotowania stanowisk kierowania państwem w sytuacji zagrożenia zewnętrznego i wojny. Przygotowania mają objąć stworzenie mechanizmów, także prawnych, które będą zapewniać infrastrukturę niezbędną do przyjęcia sił sojuszniczych, wdrożenia elektronicznych baz danych o zasobach obronnych państwa oraz utrzymanie punktów kontaktowych na wypadek koordynacji wsparcia.

Wśród celów określonych w wytycznych jest m.in. osiągnięcie i utrzymanie gotowości do działań przez przewidziane do militaryzacji jednostki gospodarcze oraz zapewnienie skutecznej ochrony ważnych obiektów.

Wytyczne mówią też o prowadzeniu praktycznych szkoleń obronnych m.in. dla przedsiębiorców. Z kolei doskonalenie obrony cywilnej ma być nakierowane na ochronę społeczeństwa przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych. (PAP)

ral/ pz/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)