Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął założenia do projektu o charakterystyce energetycznej

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o charakterystyce
energetycznej budynków. Jej celem ma być m.in. ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz
rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i instalacjach z nim związanych.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jej celem ma być m.in. ograniczenie zużycia energii w budynkach oraz rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i instalacjach z nim związanych.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że celem przyszłej ustawy, przygotowanej przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, jest "poprawa charakterystyki energetycznej budynków". Świadectwo charakterystyki energetycznej określa dokładne zapotrzebowanie budynku na energię.

Przyszła ustawa ma zapewnić wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie. Zakłada ona udoskonalenie systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Chodzi też o osiągnięcie znaczących oszczędności w sektorze budownictwa, który jest jednym z najbardziej energochłonnych.

Zgodnie z założeniami, obowiązkowo mają być wykonywane świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych budynków, tylko w przypadku, gdy są one wznoszone i sprzedawane nowemu nabywcy. Zgodnie z założeniami, świadectwa mają być nieważne m.in. po 10 latach od ich sporządzenia, a także po stwierdzeniu w nich "oczywistych i rażących błędów".

Przewidziano też wprowadzenie przepisów zapewniających egzekwowanie obowiązku sporządzania i przekazywania świadectw w przypadku sprzedaży budynku lub jego części. Założono również, że za kontrole świadectw, protokołów z przeglądów systemów grzewczych i klimatyzacji oraz kotłów ma odpowiadać minister budownictwa. Będzie on również odpowiedzialny za opracowanie krajowego planu działań, którego celem ma być zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii.

Monitoring budynków zajmowanych przez władze publiczne będzie należał również do ministra budownictwa. Ma on dotyczyć prowadzonych remontów, opracowanych świadectw i podejmowanych działań zmniejszających zużycie energii.

CIR poinformowało, że zostanie wprowadzony obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków o powierzchni użytkowej ponad 500 m kw., zajmowanych przez władze publiczne i często odwiedzanych. W takich obiektach świadectwo ma być umieszczane w widocznym miejscu. "Powinno to przyczynić się do upowszechniania informacji o charakterystyce energetycznej budynków" - podkreślono.

Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie dotyczył m.in. starych kamienic zabytkowych, kościołów, a także budynków przeznaczonych do użytkowania na okres nie dłuższy niż 2 lata.

W projekcie ustawy będzie także zapis zwalniający z obowiązku certyfikacji budynków, które będą miały ważne świadectwo wydane na podstawie dotychczasowych przepisów prawa budowlanego.

Minister budownictwa ma prowadzić centralny rejestr, w którym znajdą się m.in. zaktualizowane listy uprawnionych do sporządzania świadectw, ich wykaz oraz rejestr budynków zajmowanych przez władze publiczne.

Zaplanowano też rozszerzenie katalogu osób, które będą mogły sporządzać świadectwa. Chodzi m.in. o wpisane do centralnego rejestru osoby, które ukończyły studia inżynierskie. Osoby z wyższym wykształceniem nietechnicznym, by uzyskać uprawnienia, będą musiały ukończyć studia podyplomowe. Prawo do sporządzania świadectw będą miały też osoby z wykształceniem średnim oraz uprawnieniami budowlanymi. Osoby, które uzyskały uprawnienia na podstawie prawa budowlanego, zachowają je.

Osoba, która straci uprawnienia, zostanie wykreślona z centralnego rejestru. O ponowny wpis do niego będzie mogła się ubiegać po dwóch latach. (PAP)

dol/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)