Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd w Pekinie chce zmniejszyć dysproporcje w dochodach Chińczyków

0
Podziel się:

Rząd w Pekinie chce zmniejszyć dysproporcje w dochodach, dlatego m.in.
ograniczy obciążenia podatkowe małych firm, a także wprowadzi obowiązkowe wypłaty dywidend przez
państwowe spółki dla inwestorów indywidualnych - ogłosiła Rada Państwa.

*Rząd w Pekinie chce zmniejszyć dysproporcje w dochodach, dlatego m.in. ograniczy obciążenia podatkowe małych firm, a także wprowadzi obowiązkowe wypłaty dywidend przez państwowe spółki dla inwestorów indywidualnych - ogłosiła Rada Państwa. *

Według zapowiedzi rządowych, dzięki reformie, do 2020 r. podwoją się średnie dochody w porównaniu z 2010 r., przy czym znacznie szybciej będą rosły zarobki mieszkańców wsi oraz osób biedniejszych niż osób bogatych. W rezultacie powiększy się klasa średnia i zmaleje warstwa żyjąca na granicy ubóstwa.

W Chinach wraz ze wzrostem gospodarczym zaczęło rosnąć rozwarstwienie społeczne. Indeks Giniego, który wskazuje na to zjawisko, wyniósł 2012 roku 0,474, co oznacza duże dysproporcje w dochodów mieszkańców Chin.

Podano, że rząd planuje zwiększyć w 2015 roku budżetowe wydatki na zabezpieczenia socjalne o 2 pkt proc. w porównaniu z 2011 r.

W myśl planowanej reformy, do roku 2015 liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa, wyznaczonej rocznym dochodem na poziomie 2300 juanów (366 dol.) przy uwzględnieniu cen z 2010 r., zostanie ograniczona do 80 mln. To oznaczałoby postęp w porównaniu z rokiem 2011, kiedy w rejonach wiejskich ludzi żyjących poniżej tej granicy było 128 mln.

Powstanie też długofalowy system wspierania dochodów rolniczych oparty o gwarantowane wpływy z kontraktów na dostawy żywności, co zapewni wyższe i pewne zyski z upraw.

Rząd zobowiązał się również do wspierania mechanizacji rolnictwa poprzez kredyty preferencyjne i do ustalenia minimalnych cen skupu podstawowych produktów rolnych.

Dla zwiększenia dochodów klasy średniej rząd wprowadza transparentne procedury zatrudnienia, a także podniesie zarobki niższej warstwy urzędników służby cywilnej, ograniczy obciążenia podatkowe małych przedsiębiorstw oraz wprowadzi obowiązkowe wypłaty dywidend dla inwestorów indywidualnych (z zysków wypracowanych przez państwowe przedsiębiorstwa).

Reforma uwolni też bankowe stopy procentowe, by urynkowić system finansowy.

Jednocześnie władze pekińskie zapowiadają wprowadzenia wielu ograniczeń i kontroli zarobków osób najwięcej zarabiających w przedsiębiorstwach państwowych. Egzekwowany będzie obowiązek składania deklaracji majątkowych i zgłoszenia miejsc pracy członków najbliższej rodziny.

W przedsiębiorstwach państwowych przyjęta będzie zasada podwyżek pensji kadry kierowniczej o sumę mniejszą niż przeciętny wzrost płac. Do 2015 r. zwiększona zostanie w nich o 5 proc. obowiązkowa wpłata części zysku do budżetu, która przeznaczona będzie na pomoc socjalną.

Reforma przewiduje również utrzymanie poziomu zatrudnienia kadry władz centralnych i regionalnych oraz rygorystyczne kontrolowanie wydatków reprezentacyjnych na samochody służbowe i delegacje zagraniczne.

Wprowadzony ma być eksperymentalnie podatek od luksusowych nieruchomości, rozrywki na najwyższym poziomie i od towarów luksusowych.

Cudzoziemcy przebywający w Chinach będą płacić podatek dochodowy. Podatkiem takim obciążone będą również otrzymywane przez nich nagrody i dywidendy.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)