Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd we wtorek m.in. o fundacjach politycznych

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o raporcie o udziale energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii
#

# dochodzi informacja o raporcie o udziale energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii #

11.04. Warszawa (PAP) - Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjmie stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o fundacjach politycznych. Projekt przewiduje, że partia finansowana z budżetu państwa będzie musiała przeznaczać 25 proc. subwencji na działalność fundacji.

Projekt ustawy o fundacjach politycznych został złożony w Sejmie przez klub Platformy Obywatelskiej we wrześniu ubiegłego roku. Według projektu fundacje mają zastąpić istniejący obecnie fundusz ekspercki; mają one odgrywać rolę think-tanków, tworzących ekspertyzy i analizy na rzecz partii.

Projekt przewiduje, że partia finansowana z budżetu państwa będzie musiała przeznaczać 25 proc. otrzymywanej subwencji na działalność fundacji politycznej. Jeśli tego nie zrobi, straci tę część subwencji.

PO chce też wzmocnić nadzór Państwowej Komisji Wyborczej nad ustawą przez wprowadzenie obowiązku przekazywania PKW nie tylko informacji finansowej, ale też kopii dokumentacji finansowej fundacji. Jawny byłby rejestr darowizn od osób fizycznych.

Wśród zmian doprecyzowujących ma się znaleźć m.in. zapis o przekazywaniu fundacjom należnej im części subwencji bezpośrednio przez ministra finansów (a nie za pośrednictwem partii), a także wyraźny zakaz prowadzenia przez fundację agitacji na rzecz partii-fundatora.

W ustawie zostanie też wprowadzony wyraźny zakaz pozyskiwania przez fundację środków ze zbiórek publicznych.

Projekt ostro krytykują politycy PiS i SLD. Ich zdaniem, to "bubel", "gniot", próba obejścia przepisów o finansowaniu partii.

Rząd zajmie się też we wtorek założeniami do projektu ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium Polski. Konieczność zmian wynika z przepisów UE.

Podstawowym celem regulacji jest ograniczenie skali zjawiska nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej przez zmniejszenie atrakcyjności zatrudniania obywateli państw trzecich przebywających w krajach UE wbrew przepisom, a tym samym ograniczenie szarej strefy w gospodarce.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz przedstawi podczas obrad rządu informację dotyczącą przygotowań do prezydencji Polski.

Z kolei minister skarbu państwa ma poinformować o stanie realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011". Przygotowany przez ministerstwo skarbu plan zakłada prywatyzację 802 spółek.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt ustawy o Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Według projektu, kandydatów na stanowisko dyrektora Ośrodka będzie wyłaniać Rada Ośrodka, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej 2/3 składu. W Radzie zasiadają przedstawiciele prezydenta, premiera oraz szefa MSZ.

Rząd zajmie się także nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Nowela wprowadza do polskiego porządku prawnego rozwiązania zawarte w unijnej dyrektywie, które umożliwiają dodawanie większej, niż dotychczas, ilości biokomponentów do paliw ciekłych.

Ministrowie przyjmą też raport określający cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii znajdujących się na terytorium Polski, w krajowym zużyciu energii elektrycznej na lata 2010-2019.

Rada Ministrów wysłucha również informacji o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych według stanu na 31 grudnia 2009 r. w celu oceny potencjalnej skali pomocy publicznej.

Minister gospodarki przedstawi natomiast przygotowany przez MG raport o udziale energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii. Jak powiedział PAP wicepremier Waldemar Pawlak, dokument stanowi podsumowanie dotychczasowych działań i osiągnięć na tym polu. Ale jest to też zwrócenie uwagi, że w dzisiejszych czasach, gdy ceny energii są tak wysokie, potrzebne są działania nakierowane nie tylko na OZE, ale i na efektywność energetyczną, oszczędzanie energii, na bardziej wydajne technologie, bo wtedy ma to uzasadnienie także przy wykorzystywaniu biopaliw - dodał.

"Polska ma naturalne warunki do tego, żeby dużą część biomasy zagospodarować np. jako biodiesel. To bardzo ważny element agrotechniki, bo pozwala na wprowadzenie bardziej efektywnego płodozmianu, przez co wydajność rolnictwa rośnie" - mówił Pawlak. Zwrócił też uwagę, że ważne jest, by stawiać na paliwa produkowane metodami zrównoważonymi i przede wszystkim z surowców europejskich. (PAP)

wkr/ pat/ mrr/ par/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)