Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd we wtorek m.in. o państwowych egzaminach prawniczych

0
Podziel się:

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po południu posiedzeniu ma m.in.
przyjąć stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po południu posiedzeniu ma m.in. przyjąć stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, zgłoszony przez posłów PO, zakłada wprowadzenie państwowego egzaminu prawniczego I i II stopnia. Nadaje też uprawnienia do występowania przed sądami rejonowymi i wykonywania innych czynności prawniczych nowej kategorii osób, które zdały egzamin I stopnia - doradcom prawnym.

Prace nad tego typu przepisami były prowadzone od 2008 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Projekt przewiduje, że do egzaminu prawniczego I stopnia mogliby podchodzić wszyscy absolwenci prawa. Egzamin ten miałby kwalifikować do odbywania wszystkich aplikacji prawniczych. Zdanie egzaminu I stopnia uprawniałoby też do świadczenia w ograniczonym zakresie pomocy prawnej jako doradca prawny.

Według planów, doradcy prawni mogliby np. występować przed sądami rejonowymi - z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, karnego skarbowego, wykroczeń, rodzinnego i opiekuńczego. Doradcy prawni byliby zobowiązani do zachowania tajemnicy informacji, które uzyskali w związku z wykonywaniem obowiązków. Listy doradców prawnych mieliby prowadzić prezesi sądów apelacyjnych.

Do egzaminu prawniczego II stopnia przystępowałyby osoby kończące aplikacje korporacyjne, doradcy prawni z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, a także m.in. doktorzy nauk prawnych. Zdanie egzaminu uprawniałoby do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza.

W projekcie przewidziano także wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji do państwowych egzaminów prawniczych.

Rząd rozpatrzy też projekt rozporządzenia w sprawie gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W projekcie rozporządzenia zostały określone m.in.: tryb przekazywania projektu rocznego planu finansowego Narodowego Funduszu, wzór i termin sporządzania oraz tryb przekazywania rocznych planów finansowych wojewódzkich funduszy, tryb sporządzania i przekazywania informacji o prognozowanych przychodach i kosztach Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy oraz tryb sporządzania planu finansowego Narodowego Funduszu w układzie zadaniowym.

Rząd zajmie się też projektem założeń do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz projektem założeń do nowelizacji ustawy - Prawo ochrony Środowiska.

Rada Ministrów rozpatrzy również wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą "Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej".(PAP)

mrr/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)