Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: wniosek do prezydenta ws. kontyngentu w Libanie

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź szefa MON i szerszy background
#

# dochodzi wypowiedź szefa MON i szerszy background #

04.08. Warszawa (PAP) - Rząd wystąpił we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przedłużenie do końca roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Tymczasowych Siłach ONZ w Libanie. Wniosek w tej sprawie przedłożył minister obrony narodowej.

Na mocy obowiązującego postanowienia Zwierzchnika Sił Zbrojnych, polski kontyngent w Libanie może pozostawać tam do końca sierpnia.

Szef MON Bogdan Klich zapewnił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami, że "to formalne przedłużenie pobytu naszych żołnierzy". Jak podkreślił, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wycofanie polskiego wojska zakończy się do końca roku.

Powodem zakończenia udziału polskich żołnierzy w misji jest przyjęta przez rząd w lutym strategia udziału w operacjach zagranicznych, zakładająca, że najważniejsze są misje NATO i Unii Europejskiej. Resort podnosi też argument, że przyniesie to ograniczenie wydatków, co ma być istotne w kontekście znacznych cięć budżetu MON.

Polacy, co wielokrotnie deklarował Klich, wycofają się w tym roku z trzech misji ONZ - ze Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim, z Libanu i Czadu.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorek, że kontyngent w Libanie ma wykonywać powierzone mu zadania operacyjne do końca listopada 2009 r.

W komunikacie wskazano, że biorąc pod uwagę czas konieczny na jego wycofanie, faktyczny okres stacjonowania w Libanie powinien trwać do końca grudnia 2009 r.

W kwietniu minister przebywając z wizytą w Libanie zapowiadał, że 31. zmiana, która wówczas rozpoczynała służbę w tym kraju, będzie ostatnią. Informował wówczas, że misja naszych żołnierzy w ramach prowadzonej przez ONZ misji UNIFIL zakończy się w październiku.

PKW w Libanie rozpoczął wykonywanie zadań w 1992r. Kontyngent liczy obecnie do 500 żołnierzy i pracowników wojska.

Koszty związane z jego użyciem w 2009 r. wyniosą ok. 57,3 mln zł, w tym ok. 19 mln zł zostanie zrefundowane przez ONZ.

Główne zadania tymczasowych sił ONZ w Libanie wiążą się z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa w regionie oraz wsparciem libańskiego rządu w południowym Libanie po wycofaniu się z tego terytorium sił izraelskich.

Polacy zajmują się m.in. transportem towarów, obsługą i naprawą sprzętu technicznego i patrolowaniem obszaru odpowiedzialności. (PAP)

wkt/ ktl/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)