Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: wnioski z raportu komisji są realizowane

0
Podziel się:

Wnioski z raportu sejmowej komisji śledczej
ds. PKN Orlen są realizowane - zapewnili podczas wtorkowej debaty
w Sejmie przedstawiciele resortów skarbu i sprawiedliwości.

Wnioski z raportu sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen są realizowane - zapewnili podczas wtorkowej debaty w Sejmie przedstawiciele resortów skarbu i sprawiedliwości.

Sejm wysłuchał sprawozdania komisji śledczej i przeprowadził nad nim debatę. Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, nad jej sprawozdaniem nie głosuje się. Sprawozdawca komisji Andrzej Grzesik (Samoobrona) podkreślił, że teraz parlament może zdecydować o dalszej pracy nad wnioskami w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej zawartymi w raporcie.

W raporcie przyjętym we wrześniu 2005 roku komisja uznała, że przed Trybunałem Stanu powinni stanąć m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz, b. minister skarbu Emil Wąsacz oraz b. ministrowie sprawiedliwości - Barbara Piwnik i Andrzej Kalwas.

W imieniu ministra sprawiedliwości zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking powiedział, że z 23 wniosków komisji do prokuratury wszystkie zostały przeanalizowane. W sześciu przypadkach skierowano akty oskarżenia - głownie w sprawach o ujawnienie tajemnicy służbowej i złożenia fałszywych zeznań. Dziesięć postępowań zostało prawomocnie umorzonych, dwa - nieprawomocnie, a pięć jest w toku postępowania - podał Engelking.

Prokurator przypomniał, że nadal toczy się postępowanie w sprawie zatrzymania w 2002 roku ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Trzem osobom postawiono już zarzuty, a jeśli sąd dyscyplinarny uchyli immunitet wobec jednego z prokuratorów, będzie postawiony kolejny zarzut - zaznaczył.

Trwa nadal śledztwo w sprawie tzw. mafii paliwowej. Sprawa obejmuje wiele wątków, sporządzono już 16 aktów oskarżenia, które objęły w sumie 126 osób. 20 osób zostało już osądzonych. W całej sprawie jest 143 podejrzanych i z powodu rozmiaru sprawy nieznany jest termin zakończenia postępowań - poinformował Engelking.

Minister skarbu Wojciech Jasiński zapewnił, że raport komisji miał swój odzew i był wykorzystany. Rząd prowadzi działania dla dywersyfikacji dostaw ropy i podjął działania w celu uzyskania ropy z innych źródeł - zapewnił. Podkreślił, że dostawy z innego niż rosyjski rynek są droższe, a w przypadku krajów Bliskiego Wschodu często niestabilne i ryzykowne. Również dostawy z rynku poradzieckiego mogą być dla Polski ryzykowne - zaznaczył.

Przypomniał, że państwo odzyskało kontrolę nad Naftoportem. "W ostateczności Naftoport wystarczy, gdyby coś złego się zdarzyło. Większy problem mamy obecnie z gazem" - dodał. W ocenie Jasińskiego, współpraca jego resortu z ministrem gospodarki, który odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne, układa się dobrze.

Jasiński zadeklarował i przypomniał, że Nafta Polska zostanie zlikwidowana, a zarząd majątkiem i akcjami przedsiębiorstw trafi do ministerstwa. Minister nie przewiduje możliwości prywatyzacji operatora logistycznego sieci ropociągów. W samym Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych powinno nastąpić wydzielenie do nowej firmy rurociągów produktowych z zapewnieniem przejścia do nowego przedsiębiorstwa pracowników nimi się zajmujących. (PAP)

ago/ drag/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)