Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd wspiera polskich przedsiębiorców w rozmowach biznesowych w RPA

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zapewnił w środę polskich przedsiębiorców, którzy
towarzyszą mu w RPA, że mogą liczyć na pełne polityczne poparcie rządu w rozmowach z
przedstawicielami południowoafrykańskiego biznesu - poinformował CIR. Wsparcie rządu daje większą
wiarygodność w oczach kontrahentów - powiedział PAP jeden z przedsiębiorców towarzyszących
premierowi.

*Premier Donald Tusk zapewnił w środę polskich przedsiębiorców, którzy towarzyszą mu w RPA, że mogą liczyć na pełne polityczne poparcie rządu w rozmowach z przedstawicielami południowoafrykańskiego biznesu - poinformował CIR. Wsparcie rządu daje większą wiarygodność w oczach kontrahentów - powiedział PAP jeden z przedsiębiorców towarzyszących premierowi. *

Jak informuje CIR, premier zapewnił, że podczas czwartkowych rozmów będzie przekonywał do zacieśniania współpracy gospodarczej między Polską a RPA. "Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pełne polityczne wsparcie nie tylko jego i ministrów przebywających w RPA, ale wszystkich członków polskiego rządu" - oświadczył.

Podczas wizyty premiera Tuska w RPA i Zambii towarzyszą mu przedstawiciele polskich firm reprezentujących m.in. branże przemysłu wydobywczego, obronnego, meblarskiego i budownictwa.

"Polski rząd podchodzi strategicznie do ekspansji gospodarczej na rynki afrykańskie. Realizowany jest program +Go Africa!+, który ma na celu ułatwienie rozwijania relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu naszych produktów" - napisano w komunikacie CIR.

Jakub Wójcik z firmy Izodom Polska, reprezentującej sektor MŚP, który uczestniczy w polskiej delegacji w RPA, podkreślił w rozmowie z PAP, że dzięki wsparciu rządowemu polskie firmy zyskują zdecydowanie większą wiarygodność w oczach kontrahentów południowoafrykańskich.

"Rynek afrykański jest obecnie strategiczny. Wszystkie firmy, które uważają, że Afryka nie jest ciekawa, padną w ciągu kilku lat. To jest moment, kiedy trzeba pojawiać się w Afryce" - ocenił Wójcik. Dodał, że wejście na rynek w RPA ułatwi wejście także na inne rynki afrykańskie. Wójcik poinformował, że jego firma negocjuje w RPA z trzema przedsiębiorstwami ws. sprzedaży polskich linii technologicznych i know-how budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Firma stara się m.in. o rządowe kontrakty budowy domów socjalnych w tej technologii.

Jak poinformował CIR, w czwartek ma zostać podpisana umowa o współpracy gospodarczej między Polską a RPA, która ma na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych i promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Umowa zakłada m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.

Strona południowoafrykańska, oprócz budownictwa czy przemysłu wydobywczego, zainteresowana jest współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie.

Wizyta premiera w RPA i Zambii ma potrwać do 21 października. Towarzyszą mu m.in. przedsiębiorstwa z sektora transportu: Ursus i Newag i z branży wydobywczej - Famur. Do RPA pojechali też reprezentanci firm wydobywczych: Kopex Group i Kulczyk Investments. Sektor obronny mają reprezentować w obu krajach: Wojskowe Zakłady Inżynieryjne oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Tylko do RPA pojadą natomiast przedstawiciele Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego oraz Polski Holding Obronny. Wśród firm inżynieryjno-budowlanych znajdą się m.in.: H. Cegielski Poznań i Zakłady Mechaniczne RUFUS, a z branży meblarskiej: FM Bravo, Meble VOX, Profile VOX i AS Ćmielów.(PAP)

mick/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)