Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd za wydłużeniem funkcjonowania starego Systemu Informacji Oświatowej

0
Podziel się:

Przedłużenie o trzy lata, to jest to 1 marca 2017 r., funkcjonowania
równolegle starego i nowego Systemu Informacji Oświatowej (SIO) - zakłada projekt nowelizacji
ustawy o SIO przyjęty we wtorek przez rząd. O takie przedłużenie wnioskowało MEN, które
przygotowało projekt.

Przedłużenie o trzy lata, to jest to 1 marca 2017 r., funkcjonowania równolegle starego i nowego Systemu Informacji Oświatowej (SIO) - zakłada projekt nowelizacji ustawy o SIO przyjęty we wtorek przez rząd. O takie przedłużenie wnioskowało MEN, które przygotowało projekt.

Według resortu edukacji, wydłużenie funkcjonowania starego Systemu Informacji Oświatowej pozwoli przez najbliższe trzy lata bezpiecznie dokonywać podziału subwencji oświatowej na podstawie danych zgromadzonych w starym systemie.

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Gromadzi statystyczne i indywidualne dane o szkołach, placówkach oświatowych i nauczycielach. Nowy System Informacji Oświatowej wdrażany jest od maja 2013 r. Stąd określenia stare SIO i nowe SIO. W nowym systemie obok danych o szkołach i nauczycielach zbierane są także indywidualne dane o uczniach. Przy czym dane o uczniach identyfikowane są tylko na etapie zbierania ich w szkołach, następnie przekazywane są w formie danych statystycznych.

Według MEN, dodatkowe trzy lata równoległego funkcjonowania dwóch SIO, umożliwi wyeliminowanie błędów w danych identyfikacyjnych w nowym systemie, w tym błędów użytkowników SIO i błędów w rejestrze PESEL oraz korektę danych dziedzinowych przekazywanych do bazy danych SIO. "W konsekwencji, w strukturze podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej wzrośnie odsetek środków, które będą mogły być przeznaczane na dofinansowanie innych zadań niż korekta błędów statystycznych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie mechanizmu zapewniającego możliwość gromadzenia w bazie danych nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli, czyli danych niezgodnych z danymi w rejestrze PESEL. "Umożliwi to monitorowanie efektywności procesu weryfikacji tych danych z danymi w rejestrze PESEL. Pozyskana zostanie informacja o liczbie osób, których dane nie zostały zweryfikowane oraz powstanie możliwość określenia czasu niezbędnego do wyjaśnienia stanu faktycznego (niezgodności z rejestrem PESEL)" - zaznaczono w komunikacie.

"Możliwość jednoczesnego przekazywania do nowego SIO niezweryfikowanych danych identyfikacyjnych i danych dziedzinowych uczniów i nauczycieli - pozwoli odpowiednio wcześnie analizować dane w nim zgromadzone i posiłkować się nimi w celu prowadzenia polityki oświatowej" - wyjaśniono.

MEN chce by znowelizowana ustawa o Systemie Informacji Oświatowej obowiązywała od 1 stycznia 2014 r. (PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)