Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował możliwość pozyskiwania narkotyków do szkoleń

0
Podziel się:

Rząd przyjął i zatwierdził we wtorek szczegółowe wyjaśnienia ministra
sprawiedliwości dotyczące propozycji pozyskiwania przez organy ścigania narkotyków do celów
szkoleniowych bądź badawczych - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Rząd przyjął i zatwierdził we wtorek szczegółowe wyjaśnienia ministra sprawiedliwości dotyczące propozycji pozyskiwania przez organy ścigania narkotyków do celów szkoleniowych bądź badawczych - poinformowało PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zapisy stwarzające taką możliwość zawiera ministerialny projekt założeń do noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak wyjaśniła Joanna Dębek z wydziału informacji resortu, na początku września, kiedy podczas posiedzenia rządu omawiano projekt założeń do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, premier poprosił o dodatkowe, szczegółowe wyjaśnienia odnośnie zmian dwóch artykułów ustawy. Dotyczą one modyfikacji w zakresie postępowania z narkotykami w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz rozszerzenia orzekania przez sąd przepadku skonfiskowanych środków odurzających o możliwość ich przekazania np. organom ścigania w celach szkoleniowych.

"W praktyce oznacza to, że odpowiednie służby muszą dysponować wzorcami próbek różnych narkotyków w celach badawczo-analitycznych. Ich legalny zakup jest niemożliwy, bo dysponują nimi tylko grupy przestępcze" - głosi komunikat CIR wydany po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak dodano w komunikacie, "pozyskiwanie narkotyków może odbywać się więc tylko w toku czynności operacyjnych poprzez konfiskatę substancji od grup przestępczych, nie ma bowiem w Polsce legalnych wytwórni narkotyków".

"Zabezpieczeniu przez odpowiednie służby podlega niewielka część narkotyków i środków odurzających, pozostałe powinny być natychmiast niszczone" - zaznaczono w komunikacie.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii rząd przyjął 8 września. Przewidują one m.in. możliwość niekarania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków; wprowadzenie do ustawy przepisu, który regulowałby kwestię udzielenia przerwy w wykonywaniu kary więzienia wobec osób uzależnionych skazanych za przestępstwa popełnione w związku z nałogiem oraz zmiany dotyczące kwestii zdobywania uprawnień specjalistów terapii uzależnień. (PAP)

mja/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)