Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zajmie się projektem ws. uporządkowania ksiąg wieczystych

0
Podziel się:

We wtorek w południe rozpoczęło się
posiedzenie rządu, którego głównym punktem ma być projekt ustawy
porządkującej prawa własności w księgach wieczystych nieruchomości
znajdujących się na terenach Ziem Odzyskanych.

We wtorek w południe rozpoczęło się posiedzenie rządu, którego głównym punktem ma być projekt ustawy porządkującej prawa własności w księgach wieczystych nieruchomości znajdujących się na terenach Ziem Odzyskanych.

Zgodnie z planami, wtorkowe posiedzenie będzie ostatnim posiedzeniem rządu przed 3-tygodniowymi wakacjami, na które od 1 sierpnia ma się udać premier Jarosław Kaczyński. W czasie urlopu premiera zastępować ma wicepremier Przemysław Gosiewski.

Projekt ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości skarbu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego przewiduje powstanie wykazu takich nieruchomości. Ma to m.in. pomóc w uporządkowaniu ksiąg wieczystych oraz usprawnić ujawnienie skutków zmian własnościowych, jakie zaszły w Polsce po 1945 roku.

Zgodnie z założeniami inwentaryzacja ma pomóc w ustaleniu rzeczywistych rozmiarów dotychczasowych zaniedbań.

Nieruchomości na terenach Ziem Odzyskanych, przede wszystkim Warmii i Mazur, stały się w wyniku nieuporządkowania praw własności w księgach wieczystych przedmiotem roszczeń niemieckich tzw. późnych przesiedleńców, którzy wyjeżdżali do Niemiec w latach 70. i 80.

Na Warmii i Mazurach zapadły już prawomocne wyroki, na mocy których Polacy muszą się wyprowadzić z nieruchomości, w których mieszkali, ponieważ zostały one oddane dawnym właścicielom z Niemiec. W sumie chodzi o 5 polskich rodzin - 22 osoby.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2008-2015 wraz z projektem uchwały w sprawie "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015". Nowa ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., wcześniej musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Zgodnie z założeniami, na giełdę mają docelowo trafić wszystkie trzy spółki węglowe - nie tylko najlepsza Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy, ale także borykająca się z kłopotami Kompania Węglowa. Kontrolne pakiety akcji mają pozostać w rękach Skarbu Państwa. Wszystkie środki z nowych emisji akcji miałyby być przeznaczone na inwestycje w górnictwie, szacowane w ciągu kilkunastu lat na 17-20 mld zł.

Rząd ma też przyjąć projekt ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym (PPP). Ustawa ma ułatwić realizację inwestycji związanych z Euro 2012. Chodzi o wspólne przedsięwzięcia sektora publicznego i biznesu.

Według wcześniejszych wyliczeń resortu gospodarki, dzięki tej ustawie w latach 2008-2012 (w każdym roku) zawierane będą umowy o wartości 5-6 mld zł. Projekt zakłada m.in. rezygnację z wymogu realizowania części uciążliwych analiz oraz jasno określa, co zyskuje strona publiczna, a co prywatna. Wprowadzi także nową definicję zadań publicznych, usług publicznych i interesu publicznego.

Rada Ministrów rozpatrzy ponadto projekt ustawy przewidujący likwidację urzędu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej. Projekt zakłada przeniesienie jego kompetencji w gestię prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rząd uważa, że usprawni to inspekcję handlową i ograniczy biurokrację. (PAP)

ama/ mmt/ hgt/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)