Notowania

grabarczyk
24.06.2010 11:27

Rząd zastanawia się, czy obwodnice dużych miast będą płatne

Cezary Grabarczyk informuje, że trwają analizy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Niemal wszystkie duże miasta, do których dochodzą autostrady, do 2012 r. będą miały autostradowe obwodnice _ - zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Resort analizuje możliwość oraz termin wprowadzenia ewentualnych opłat za korzystanie z tych obwodnic.

Autostrady, które będą równocześnie obwodnicami miast, mają być m.in. w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, aglomeracji śląskiej, Wrocławiu i Łodzi.

_ - Przyjęliśmy jedno założenie - duże miasta mogą ponieść część kosztów związanych z wprowadzeniem tzw. zerowej stawki dla swoich mieszkańców. Miasta mogą podejmować uchwały, które przeznaczą środki budżetu miasta na wykupienie 50 proc. ulgi. W takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy dokładałby kolejne 50 proc. ulgi, tak by mieszkańcy aglomeracji, którzy będą korzystać z autostradowych obwodnic swoich miast, byli zwolnieni z odpłatności _ - wyjaśnił minister.

Grabarczyk dodał, że w takiej sytuacji Krajowy Fundusz Drogowy byłby uszczuplony tylko w 50 proc._ - Prowadzimy też analizy, czy możemy odroczyć termin wprowadzenia odpłatności na tych odcinkach autostradowych na kilka lat _ - podkreśla minister. Dodał, że resort nie ma jeszcze dokończonych tych analiz. Mają być one gotowe w ciągu kilku dni.

Grabarczyk poinformował, że od listopada 2007 r. do czerwca tego roku podpisano umowy, które pozwolą wybudować w Polsce 1410 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic. Dodał, że w trakcie budowy jest ok. 880 km dróg.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ W czerwcu ruszy budowa węzła "Stryków" ]( http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/w;czerwcu;ruszy;budowa;wezla;strykow,83,0,626259.html )
* [ A4 do Rzeszowa w ciągu dwóch lat ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/a4;do;rzeszowa;w;ciagu;dwoch;lat,149,0,618645.html )
Tagi: grabarczyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz