Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: zgoda na uzupełnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju

0
Podziel się:

Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie zgody na udział Polski w szesnastym
uzupełnieniu funduszy Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (MSR) - poinformowało Centrum
Informacyjne Rządu w komunikacie.

Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie zgody na udział Polski w szesnastym uzupełnieniu funduszy Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (MSR) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

CIR podało, że "zdecydowano, iż towarzyszyć temu będą następujące warunki finansowe: udział na poziomie 0,03 proc., płatność w SDR (...), płatność rozłożona na 9 lat."

Służby prasowe rządu wyjaśniają, że SDR to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, umowna jednostka monetarna, mająca charakter pieniądza bezgotówkowego, istniejącego wyłącznie w postaci zapisów księgowych na bankowych rachunkach depozytowych. SDR utworzono w celu stabilizacji międzynarodowego systemu walutowego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 1967 roku, używana jest od 1970.

"Udział Polski w uzupełnieniu funduszy oznacza, że począwszy od 2012 r. aż do 2017 r. w budżecie państwa należy zagwarantować środki finansowe na ten cel. Łączna kwota zobowiązań Polski wynosi 6 mln 740 tys. zł" - napisano w komunikacie.

Dodano, że w projekcie budżetu na 2012 r. (w dziale "Przychody i rozchody związane z finansowaniem potrzeb pożyczkowych budżetu państwa") przewidziano na ten cel równowartość złotowej kwoty 400 tys. SDR. Pieniądze będą przekazywane na rachunek MSR.

Zgodnie z komunikatem CIR Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju powstało w 1960 r. i jest samodzielną instytucją wchodzącą w skład tzw. Grupy Banku Światowego. Stowarzyszenie wspiera rozwój gospodarczy najbiedniejszych krajów świata. Dzięki wpłatom pochodzącym od członków-donatorów, MSR udziela pomocy w postaci m.in. nieoprocentowanych, długoterminowych (na 30-40 lat) pożyczek, grantów oraz odpowiedniej pomocy technicznej.

Polska jest członkiem Stowarzyszenia od 1988 r. Do chwili obecnej uczestniczyła w siedmiu uzupełnieniach - od 9. do 15. (PAP)

mmu/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)