Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rządowy projekt przedłużenia wsparcia dla kogeneracji do podkomisji

0
Podziel się:

Sejmowe komisje gospodarki i ochrony środowiska powołały we wtorek
specjalną podkomisję, która zajmie się rządowym projektem ustawy przedłużającej do 2015 r.
działanie systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji.

Sejmowe komisje gospodarki i ochrony środowiska powołały we wtorek specjalną podkomisję, która zajmie się rządowym projektem ustawy przedłużającej do 2015 r. działanie systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji.

Kogeneracja to jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej. Przyjęty w styczniu przez rząd projekt nowelizacji Prawa energetycznego i innych ustaw obejmuje wsparcie dla instalacji opalanych gazem ziemnym lub węglem albo o mocy poniżej 1 MW. Przepisy określające wsparcie dla nich wygasły bowiem z rokiem 2013. Źródła opalane metanem ze złóż węgla oraz biogazem na mocy innych przepisów mają zagwarantowane wsparcie do 2019 r., jednak stanowią one niewielką część wszystkich mocy kogeneracyjnych.

Kogeneracja jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przetwarzania energii pierwotnej, zapewniającym oszczędność energii pierwotnej o ponad 10 proc. w porównaniu z wytwarzaniem energii i ciepła w systemach rozdzielonych - podkreśla się w uzasadnieniu projektu. Zwraca się tam też uwagę, że wsparcie dla kogeneracji to jedno z narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski i UE, które przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano też, że wysokosprawna kogeneracja przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, oszczędności energii, rozwoju wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego, a wykorzystanie całego jej potencjału odpowiadałoby ograniczeniu w całej UE emisji CO2 o 35-55 mln ton rocznie.(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)