Notowania

polska
11.02.2010 11:29

Rzecznik Grybauskaite: Rosja negocjuje z Polską sprawę rafinerii

# dochodzi stanowisko PKN Orlen #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi stanowisko PKN Orlen #

11.02. Wilno (PAP) - Rosja negocjuje z Polską kwestie możliwości nabycia rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach - poinformował w czwartek rzecznik prasowy litewskiej prezydent Linas Balsys. PKN Orlen zapewnił, iż nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie sprzedaży Orlen Lietuva.

O możliwości sprzedaży Możejek mówiła po środowym spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

"Putin potwierdził, że trwają negocjacje z Polakami w sprawie rafinerii. Pani prezydent powiedziała, że wszystko ma się odbywać zgodnie z ustawodawstwem litewskim i aktami prawnymi Unii Europejskiej" - powiedział agencji BNS Balsys.

Rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz powiedział w czwartek PAP, iż płocki koncern, który posiada 100 proc. akcji Orlen Lietuva, nie prowadzi żadnych rozmów w sprawie sprzedaży tej litewskiej spółki. "Nie ma żadnych tego typu rozmów. W ogóle nie rozmawiamy z nikim na temat sprzedaży Orlen Lietuva - ani z Rosją, ani z nikim innym" - oświadczył Piekarz.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva w Możejakch. Spekulacje te pojawiły się także ostatnio w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze, wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji.

Na początku lutego rzecznik PKN Orlen podał, iż dotychczasowe rozmowy z władzami litewskimi w sprawie uzyskania przez płocki koncern kontroli operacyjnej nad terminalem Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu. Jednocześnie uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest wobec tego sprzedaż Orlen Lietuva. "Niczego nie wykluczamy. Dalece niezadowalająca sytuacja rafinerii w Możejkach zmusza nas do kontynuacji bardzo ostrych działań restrukturyzacyjnych" - powiedział wówczas PAP rzecznik płockiego koncernu.

W środę PKN Orlen przyznał, iż przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie, umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę. Chodzi o rozebranie i zwlekanie z odbudową torów przez łotewskie Renge.

Jak powiedział nieoficjalnie PAP jeden z przedstawicieli PKN Orlen, informację o rozmowach Polski i Rosji w sprawie sprzedaży Orlen Lietuva można traktować jako "element wojny medialnej" m.in. w kontekście spornej kwestii przejęcia przez płocki koncern Klaipedos Nafta.

Rzecznik prasowy Orlen Lietuva Jacek Komar w ubiegłym tygodniu zapewnił, że negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii "nigdy nie trwały i nie trwają". (PAP)

aki/ mb/ bos/ jra/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz