Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o kontrakt gazowy

0
Podziel się:

Janusz Kochanowski chce wyjaśnień od wicepremiera.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o kontrakt gazowy
(lagereek/iStockphoto)

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka o wyjaśnienia dotyczące negocjowanego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu - poinformowało biuro RPO.

Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu gospodarki powiedział, że do ministerstwa wpłynęło pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich. - _ Po zapoznaniu się z pismem wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak odniesie się do wskazanych przez Rzecznika kwestii _ - podkreślił.

Rzecznik wyjaśnił w piśmie do Pawlaka, że do wystąpienia skłoniły go _ pojawiające się w środkach masowego przekazu niepokojące publikacje oraz brak publicznej debaty z udziałem przedstawicieli rządu _ dotyczącej prowadzonych aktualnie negocjacji w sprawie podpisania nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu do Polski.

_ - W mediach sygnalizowane są obawy, że w związku z przedłużającymi się negocjacjami, w najbliższym czasie Polsce grozi ograniczenie dostaw gazu dla przemysłu i konieczność sięgnięcia do posiadanych rezerw strategicznych tego surowca _ - napisał Kochanowski. Zaznaczył, że z informacji prasowych wynika, iż ilość gazu przesyłanego rurociągiem jamalskim w ramach dotychczasowej umowy jest niewystarczająca. Sytuację tę dodatkowo pogarsza zwiększenie zapotrzebowania na gaz spowodowane utrzymującą się niską temperaturą powietrza.

_ - Wiele kontrowersji wywołuje również sama treść postanowień zawartych w negocjowanej umowie. Dotyczą one przede wszystkim okresu, na jaki miałaby ona zostać zawarta. Wskutek wydłużenia obowiązującego do końca 2022 roku kontraktu jamalskiego o 15 lat, umowa ta miałaby wiązać Polskę do 2037 roku _ - pisze RPO.

Zdaniem RPO proponowany kontrakt stawia pod znakiem zapytania przyszłą rolę gazoportu (terminalu w Świnoujściu umożliwiającego import gazu skroplonego, który ma być oddany do użytku w 2014 roku), którego budowa miała być istotną częścią dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Polski oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

_ - Sygnalizowane są obawy, że zamiast istotnego elementu dywersyfikującego źródła dostaw gazu do Polski i uniezależniającego Polskę od dostaw gazu z Rosji, jego rola ograniczy się jedynie do roli rezerwy bezpieczeństwa w razie ewentualnego odcięcia od rosyjskich dostaw _ - napisał Rzecznik. Zaznaczył, że poruszana przez niego kwestia ma ogromne znaczenie dla obywateli - odbiorców gazu.

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)