Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Będzie inwentaryzacja wyrobów z azbestu

0
Podziel się:

W Rzeszowie przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wyrobów zawierających
azbest. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 34 tys. zł, pieniądze na ten cel pochodzić będą z
Ministerstwa Gospodarki.

W Rzeszowie przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 34 tys. zł, pieniądze na ten cel pochodzić będą z Ministerstwa Gospodarki.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, opracowany zostanie także program usuwania azbestu. "Najpierw chcemy się dowiedzieć, ile tego niebezpiecznego materiału jest na terenie miasta, później przygotujemy program, jak się go pozbyć. Do tej pory nie wiedzieliśmy, jaka jest skala tego problemu" - dodał.

Inwentaryzacja będzie trwała od 15 lipca od 15 października tego roku. Mieszkańcy Rzeszowa będą proszeni przez ankieterów o wypełnienie specjalnego formularza.

Inwentaryzacja i program usuwania azbestu będą przeprowadzone w ramach rządowego "Programu oczyszczania kraju z azbestu 2009-2032". Specjaliści szacują, że w Polsce do usunięcia pozostało jeszcze ponad 14 mln ton wyrobów zawierających ten szkodliwy minerał.

W latach 80. ubiegłego wieku azbest uznano za jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników rakotwórczych. Większość zawierających go wyrobów jest źródłem emisji - praktycznie niezniszczalnych - włókien azbestowych. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, po kilkunastu latach grozi pojawieniem się nowotworów.

Rakotwórczy minerał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60. ubiegłego wieku. Azbestowymi płytami - w postaci eternitu - pokrywano dachy, a także elewacje budynków. Swoje zastosowanie azbest znalazł też m.in. w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych oraz w przemyśle chemicznym. (PAP)

huk/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)