Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Historycy o ruchu ludowym w pierwszych latach Polski Ludowej

0
Podziel się:

Dzieje ruchu ludowego w pierwszych latach Polski Ludowej są tematem
trzydniowej konferencji naukowej, która w środę rozpoczęła się w Rzeszowie. Konferencję
zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz
Politechnika Rzeszowska.

Dzieje ruchu ludowego w pierwszych latach Polski Ludowej są tematem trzydniowej konferencji naukowej, która w środę rozpoczęła się w Rzeszowie. Konferencję zorganizowały Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Politechnika Rzeszowska.

Dyrektor rzeszowskiego IPN Ewa Leniart otwierając konferencję przypomniała, że "jest to piąta w ostatnich ośmiu latach konferencja zajmująca się historią ruchu ludowego". Poprzednie także odbyły się w Rzeszowie, co wynika z faktu, że "Polska południowo - wschodnia była i jest w dużej mierze regionem rolniczym, na którym partie ludowe odgrywały istotną rolę i cieszyły się dużym poparciem".

"IPN wydał sporo opracowań dotyczących działalności i represji wobec Polskiego Stronnictwa Ludowego kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka. Niewiele mniej naszych publikacji dotyczy funkcjonowania +Solidarności+ Rolników Indywidualnych. Mniej zajmowaliśmy się działalnością ZSL oraz niezależnymi działaczami ludowymi, którzy tworzyli opozycję po 1956 roku"- powiedział PAP Mateusz Szpytman, historyk z krakowskiego IPN.

Na konferencji zaprezentowano najnowsze wydawnictwa IPN zajmujące się ruchem ludowym. Są to m.in.: album "Wincenty Witos 1874-1945" autorstwa Tomasza Berezy, Marcina Bukały i Michała Kalisza oraz wybór dokumentów Bogusława Wójcika "Represje aparatu komunistycznego wobec Polskiego Stronnictwa Ludowego na Rzeszowszczyźnie w latach 1945 - 1949".

Wójcik wybrał 74 dokumenty pochodzące z resortu bezpieczeństwa publicznego, administracji, Polskiej Partii Robotniczej oraz struktur PSL Mikołajczyka. "Stosując makiaweliczne metody komuniści zmierzali do tego, żeby silny partyjny ruch chłopski wyeliminować" - zauważył.

Autor wyboru dokumentów przypomniał, że na Rzeszowszczyźnie w drugiej połowie lat 40. PSL liczyło ok. 60 tys. osób, a PPR w tym czasie 2 - 3 tys. członków. "Gdyby nie wsparcie sowieckie i skomplikowana sytuacja międzynarodowa, to ludowcy odegraliby ogromną role w odbudowie Polski" - dodał Wójcik.

Z kolei zaprezentowany w środę album o Witosie liczy prawie 500 fotografii i reprodukcji wycinków prasowych obejmujących całe życie tego polityka. "Każda z czterech części albumu zawiera wprowadzenie. Materiały do publikacji zbieraliśmy w kraju i zagranicą" - mówi współautor albumu Marcin Bukała.

Podczas rzeszowskiej konferencji wygłoszonych zostanie ponad 30 referatów historyków z całego kraju. Jej efektem będzie publikacja książkowa.(PAP)

kyc/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)