Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Imprezy poświęcone Szajnie, Grotowskiemu i Kantorowi

0
Podziel się:

Spektakle i warsztaty teatralne, pokazy filmów znajdą się w programie
"Źródeł pamięci" poświęconych trzem wybitnym twórcom pochodzącym z Podkarpacia - Jerzemu
Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi. Impreza rozpocznie się w niedzielę w
Rzeszowie.

Spektakle i warsztaty teatralne, pokazy filmów znajdą się w programie "Źródeł pamięci" poświęconych trzem wybitnym twórcom pochodzącym z Podkarpacia - Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi. Impreza rozpocznie się w niedzielę w Rzeszowie.

Będzie to II edycja przedsięwzięcia o nazwie "Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor". W tym roku impreza zostanie podzielona na dwie tury: 21-24 października oraz 4-5 listopada.

"To wielkie postaci świata teatru, których rodowód twórczy wywodzi się z naszego regionu, ale mało kto o tym pamięta, choć niemal wszyscy na świecie kojarzą ich nazwiska. Chcemy uświadomić, że ta wielka trójka: Szajna, Grotowski i Kantor pochodzą stąd, z Podkarpacia" - powiedziała Aneta Adamska, dyr. artystyczna i pomysłodawczyni imprezy.

Wyraziła też nadzieję, że impreza przyczyni się do promocji Podkarpacia na świecie, m.in. dzięki temu, że wśród uczestników są artyści z Danii, Niemiec, Włoch i Japonii.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie aktor, jego rola w spektaklach i twórczych poszukiwaniach wielkiej trójki reformatorów teatru oraz specyfika pracy z aktorem w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, w Teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora i w autorskich spektaklach Józefa Szajny.

Gościem specjalnym "Źródeł Pamięci" będzie jeden z najbardziej znanych teatrów poszukujących na świecie -˙Odin Teatrem z Danii, który przywiezie do Rzeszowa spektakl "White as Jasmin".

Ponadto we wspólnym programie wystąpią˙Gekidan Kaitaisha z Tokio oraz polski Teatr Cinema z Michałowic. Oba teatry zaprezentują dwa spektakle: "Hotel Dieu" Teatru Cinema˙i˙"Finality Living" Gekidan Kaitaisha˙z udziałem mieszanej, polsko-japońskiej ekipy.

W dniu poświęconym Józefowi Szajnie swój monodram "Sonata księżycowa" pokaże mistrzyni słowa, wieloletnia aktorka tego twórcy -˙Irena Jun.

W programie przewidziano też˙projekcje filmów ze spektakli: "Akropolis" w reż. Grotowskiego i inscenizacji Szajny, "Nigdy tu już nie powrócę" Kantora i˙"Replika" Szajny, a także warsztaty teatralne z Teresą Nawrot, założycielką szkoły aktorskiej Reduta-Berlin oraz spotkania z aktorami, m.in. Iben Nagel Rasmussen z duńskiego teatru Odin Teatret, czy aktorami Kantora i Szajny - Bogdanem Renczyńskim, Romanem Siwulakiem i Ireną Jun.˙ ˙ Ponadto zaplanowano też promocję książki "Źródła Pamięci. Grotowski, Kantor, Szajna" z udziałem autorów: prof. dr hab. Zbigniewa Osińskiego, Bogdana˙Renczyńskiego, dr Magdaleny Rabizo-Birek, dr Janusza Pasterskiego, dr Piotra Wisza.

Będzie można także zwiedzić jedyną na świecie stałą ekspozycję prac prof. Józefa Szajny w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. W Galerii, którą otwarto w marcu 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora znajdują się 54 jego dzieła. Wszystkie są darem Szajny dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.

Głównym organizatorem "Źródeł pamięci" jest urząd miasta Rzeszowa, a współorganizatorami rzeszowskie teatry Przedmieście i Maska.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)