Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Jazz i hip-hop w ostatnim dniu Europejskiego Stadionu Kultury

0
Podziel się:

Koncert łączący muzykę jazzową i hip-hop, przedstawienia teatralne czy
wizualizacje muzyczne z elementami tzw. video mappingu 3d znajdą się w programie ostatniego dnia
Europejskiego Stadionu Kultury (ESK), który w niedzielę zakończy się w Rzeszowie.

Koncert łączący muzykę jazzową i hip-hop, przedstawienia teatralne czy wizualizacje muzyczne z elementami tzw. video mappingu 3d znajdą się w programie ostatniego dnia Europejskiego Stadionu Kultury (ESK), który w niedzielę zakończy się w Rzeszowie.

W projekcie Jazz & Hip-Hop na scenie ustawionej między dwiema synagogami w centrum miasta w niedzielny wieczór zaprezentują się wspólnie wybitni instrumentaliści jazzowi z najlepszymi raperami. Gwiazdą koncertu będzie amerykański gitarzysta Dean Brown, laureat nagród Grammy, znany ze współpracy m.in. z Marcusem Millerem, Ericem Claptonem, Robertą Flack czy Joe Zawinulem. Towarzyszyć mu będzie legenda polskiego wibrafonu - Bernard Maseli i Tomasz Nowak, znany ze współpracy z Nigelem Kennedym.

W części soulowo-hiphopowej zaprezentują się m.in. Ten Typ Mes, Numer Raz, Natalia i Paulina Przybysz, Eskaubei, a także mistrz DJ-ingu - DJ Eprom.

Koncertowi będą towarzyszyły wizualizacje muzyczne z elementami video mappingu 3d. Jak podają organizatorzy, zaprogramowane wizualizacje i efekty reagują w czasie rzeczywistym do muzyki, co sprawia, że widowisko jest niepowtarzalne i podkreśla występ muzyków.

Koncert poprzedzą warsztaty muzyczne.

Po projekcie Jazz & Hip-Hop odbędzie się występ Space F!GHT. To projekt dr Radka Rudnickiego, łączący improwizacje akustyczne z polską elektroniką w interakcji z wizualizacjami. W czasie występu dźwięk akustyczny jest przetwarzany na żywo przez elektronikę i efekty, które podkreślają styl muzyków. To fuzja elektronicznej muzyki na żywo, akustycznych improwizacji i generowanych wizualizacji lub mappingu przestrzennego. W projekcie wezmą udział: dr Radosław Rudnicki, James Mainwaring, Jakub Hader, Tom Adams.

W programie ostatniego dnia ESK znajdą się jeszcze przedstawienia teatralne i projekcja filmowa w ramach rozpoczętych w sobotę: cyklu Drama Way i Rzeszowskiego Labiryntu Filmowego.

Najmłodsi będą mogli nadal korzystać z propozycji Zony Dzieciak i samodzielnie, pod okiem instruktora, zaprojektować i wykonać zabawki z tektury, nauczyć się sadzić warzywa i zioła w doniczkach, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, tanecznych z muzyką hip-hop i street dance, a młodzież - tańca brzucha.

Dla smakoszy przygotowano Wschód Food, w ramach którego będzie można poznać kuchnię wschodnią: ukraińską, białoruską, łotewską, litewską, estońską, rosyjską, mołdawską, rumuńską i tatarską, a także spróbować regionalnej kuchni podkarpackiej. Chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym gotowaniu, degustowaniu. Wschód Food zagości też w wybranych rzeszowskich restauracjach, które będą oferować w swoim menu dania z poszczególnych krajów.

Imprezę rozpoczął w piątkowy wieczór koncert "Zjednoczeni w różnorodności", na którym wystąpiły międzynarodowe kolektywy muzyczne, czyli polscy artyści wraz z zagranicznymi. Gwiazdą wydarzenia była niemiecka formacja rockowa Guano Apes.

Europejski Stadion Kultury w latach 2011-12 był realizowany w Rzeszowie w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 r. również w Lublinie. W tym roku ESK jest częścią większego projektu Wschód Europy, obejmującego trzy miasta - Rzeszów, Białystok i Lublin.

Program artystyczny ESK opiera się głównie na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów, wymianie projektów artystycznych między miastami, a także wspólnych projektach realizowanych z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Występują na nim twórcy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Białorusi oraz Finlandii, USA, Niemiec, Izraela, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii. W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpi 258 artystów w 83 projektach łączących różne style, gatunki i rodzaje artystycznych działań. Wschód Kultury odbywa się w trzech odsłonach: w czerwcu w Rzeszowie, we września planowany jest Inny Wymiar w Białymstoku, a w październiku - festiwal Integracje-Mediacje w Lublinie.

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Białegostoku, Urząd Miasta Lublin oraz Urząd Miasta Rzeszowa. (PAP)

api/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)