Notowania

wiadomości
24.04.2013 14:30

Rzeszów: Jest wniosek o sesję nadzwyczajną sejmiku woj. podkarpackiego

# dochodzą wypowiedzi polityków POoraz przewodniczącego klubu radnych PiS w sejmiku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi polityków POoraz przewodniczącego klubu radnych PiS w sejmiku #

24.04. Rzeszów (PAP) - Kluby PSL, PO i SLD, które w sejmiku woj. podkarpackiego tworzą koalicję, złożyły w środę wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej - poinformowała PAP przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hul (PO). Termin sesji ma być znany w czwartek.

Wniosek ma związek z zatrzymaniem i postawieniem zarzutów korupcyjnych marszałkowi województwa, politykowi PSL Mirosławowi K.

"Po spotkaniu radnych klubów koalicyjnych na moje ręce został złożony wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Mam obowiązek zwołać sesję (w terminie) do siedmiu dni. Termin sesji zostanie podany w czwartek" - powiedziała Kubas-Hul.

Jedyny punkt porządku obrad sesji będzie dotyczył odwołania Mirosława K. z funkcji marszałka województwa.

Politycy PO z Podkarpacia, którzy zwołali w środę w Rzeszowie konferencję prasową poświęconą sytuacji w urzędzie marszałkowskim, podkreślili, że oczekują od koalicjantów natychmiastowego odwołania Mirosława K. z funkcji.

Posłanka PO Krystyna Skowrońska zaznaczyła, że taki ruch jest konieczny, aby ustabilizować sytuację i profesjonalnie zarządzać województwem. "Sytuacja, która obecnie ma miejsce, zarówno dla mieszkańców Podkarpacia, jak i samorządu jest niezwykle trudna. Oczekujemy, że marszałek sam złoży rezygnację, zgodnie z tym, co mówił we wtorek szef ludowców na Podkarpaciu Jan Bury" - dodała.

Politycy PO mówili, że już toczą się rozmowy w partiami koalicyjnymi na temat kandydata na nowego marszałka. Żadnych nazwisk jednak nie podali. Wiceprzewodniczący zarządu regionu PO na Podkarpaciu Marek Poręba dodał, że rozmowy koalicyjne dotyczyć będą też takiej możliwości, by to PO wskazała nowego marszałka.

Pytani o ewentualne zerwanie koalicji, politycy PO kategorycznie zaprzeczali. Poseł PO Tomasz Kulesza podkreślił, że nie było, nie ma i nie będzie mowy o rozwiązaniu koalicji. "Koalicja będzie trwała i ma się dobrze. Wszyscy radni z PO, PSL i SLD mówią jednym głosem - koalicja będzie trwała do końca kadencji" - dodał.

Z kolei przewodniczący klubu radnych PiS Wojciech Buczak powiedział PAP, że jego zdaniem w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja marszałka z zajmowanego stanowiska. "Taka rezygnacja skutkuje ustąpieniem całego zarządu, a wtedy na następnej sesji radni dokonaliby wyboru nowych władz" - powiedział szef największego klubu w opozycji.

Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław K. został zatrzymany przez CBA w poniedziałek. Prokuratura Apelacyjna w Lublinie przedstawiła mu we wtorek zarzuty korupcyjne. W środę Andrzej Jeżyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie poinformował, że prokuratura wystąpiła z wnioskiem o trzymiesięczny areszt dla Mirosława K. Wniosek skierowano do Sądu Rejonowego w Lublinie.

Siedem zarzutów, które prokuratura postawiła Mirosławowi K., dotyczy czynów o charakterze korupcyjnym oraz płatnej protekcji. Marszałek woj. podkarpackiego miał w latach 2011-2012 przyjąć korzyści majątkowe o wartości od 1,5 tys. zł do 30 tys. zł.

13 lutego funkcjonariusze CBA weszli do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, zabezpieczyli dokumentację dotyczącą unijnych dotacji przyznanych przez samorząd województwa w latach 2011-12. Szukali także dowodów na nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie i w delegacjach służbowych. (PAP)

huk/ kyc/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz