Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
Podziel się:

Ok. pół tysiąca osób, głównie ludzi młodych, wzięło udział w Marszu Pamięci
Żołnierzy Wyklętych, który wieczorem przeszedł ulicami Rzeszowa. Skandowali m.in. "Armio Wyklęta
Rzeszów o tobie pamięta".

Ok. pół tysiąca osób, głównie ludzi młodych, wzięło udział w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wieczorem przeszedł ulicami Rzeszowa. Skandowali m.in. "Armio Wyklęta Rzeszów o tobie pamięta".

Przedsięwzięcie zorganizowali członkowie młodzieżowego ruchu "Narodowy Rzeszów", a patronowali Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Manifestacja przeszła z placu przed Urzędem Wojewódzkim ulicami miasta pod stojący obok rzeszowskiego zamku, w którym w latach 40. i 50. ub. wieku więzieni byli żołnierze i działacze niepodległościowego podziemia, pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Tam przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie i lider rzeszowskiej Solidarności Wojciech Buczak odczytał grypsy Cieplińskiego wysyłane z wiezienia. Był wśród nich gryps do żony pisany na miesiąc przed egzekucją.

"Kochana Wisiu ! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie ostatnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (...) Ten ból składam u stóp Boga i Polski(...) Bogu dziękuje za to, że mogę umierać za jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne" - pisał ppłk. Ciepliński.

W rozmowie z PAP Buczak powiedział, że jest "zbudowany postawą młodych uczestników marszu". "Czuło się, że idą w potrzebie oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym, bohaterom. Szli z potrzeby serca" - dodał.

W sobotę na Podkarpaciu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się także w Jaśle.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 r. "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia kierownictwa IV Zarządu WiN. 1 marca 1951 r. wieczorem w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV Zarządu WiN: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. (PAP)

kyc/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)