Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Młodzież o priorytetach polskiej prezydencji

0
Podziel się:

Priorytety polskiej prezydencji, m.in. współpraca z państwami sąsiednimi i
możliwości znalezienia pracy na rynkach europejskich, to główne tematy Podkarpackiej Debaty
Młodzieży, która odbywa się we wtorek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Priorytety polskiej prezydencji, m.in. współpraca z państwami sąsiednimi i możliwości znalezienia pracy na rynkach europejskich, to główne tematy Podkarpackiej Debaty Młodzieży, która odbywa się we wtorek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W dyskusji uczestniczy około 50 osób. Są to studenci podkarpackich uczelni wyższych i młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz działacze organizacji młodzieżowych.

Młodzież w debacie poruszyła m.in. kwestie kryzysu gospodarczego i ewentualnych sposobów jego zażegnania. Jeden z uczestników dyskusji, Paweł Skoczowski, stwierdził, że tylko "skrupulatna polityka finansowa jest w stanie utrzymać funkcjonowanie UE na dobrym poziomie", a Niemcy, jako lider UE, dzięki stabilności gospodarczej mogą poprawić obecną sytuacją w całej Unii.

Według innej uczestniczki debaty, Kariny Szmyd, kryzys gospodarczy spowodował, że państwa w UE nie są "zbyt solidarne względem siebie, a to z kolei powoduje kryzys integracyjny w Europie".

Młodzi dyskutanci poruszyli także temat rozwoju współpracy z państwami sąsiednimi, w tym z państwami Partnerstwa Wschodniego.

"Partnerstwo Wschodnie jest jednym z celów ogólnej polityki sąsiedztwa UE. UE nie spogląda poważnie na te kwestie choćby pod względem finansowym. Partnerstwo Wschodnie powinno zostać zreformowane dla obustronnych korzyści zarówno dla Ukrainy, jak i całej UE" - ocenił Daniel Szeligowski.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni, Urszula Pasieczna, dyskusja obejmuje też m.in. temat działania na rzecz rozwoju rynku usług elektronicznych oraz realizacji strategii rozszerzenia UE.

"Zaangażowanie w dyskusję pokazało, że młodzi ludzie myślą o przyszłości w Europie i nie jest im obojętne, co się obecnie dzieje" - zauważyła Maria Marciniszyn z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Na zakończenie debaty laureaci trzech pierwszych miejsc wojewódzkiego konkursu na esej na temat "Polska prezydencja w Radzie UE a jej wizerunek na arenie międzynarodowej" otrzymają nagrody: trzy zaproszenia do złożenia wizyty w Parlamencie Europejskim.

Zwycięzcami konkursu zostali: Daniel Szeligowski z Forum Inicjatyw Europejskich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Agata Lizak z II Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie i Sylwia Mazur z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Komisja konkursowa w uznaniu wysokiego poziomu nadesłanych prac przyznała także 11 wyróżnień. W skład komisji weszli m.in. przedstawiciele europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej, wojewody podkarpackiego oraz Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie.

Konkurs skierowany był do uczniów i studentów szkół wyższych z całego województwa podkarpackiego.

Podkarpacka Debata Młodzieży oraz konkurs zrealizowało Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie przy wsparciu środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W środę także w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbędą się warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat wolontariatu jako dobrego startu w "dorosłe życie" oraz jego znaczenia w kształtowaniu przedsiębiorczości.

Agnieszka Pipała (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)