Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Obchody 80. rocznicy urodzin Jerzego Grotowskiego

0
Podziel się:

Barwny korowód przebierańców, spektakle teatralne, wystawa fotografii znajdą
się w programie obchodów 80. rocznicy urodzin wybitnego reformatora teatru XX w. Jerzego
Grotowskiego. Impreza rozpocznie się w niedzielę w Rzeszowie, rodzinnym mieście artysty.

Barwny korowód przebierańców, spektakle teatralne, wystawa fotografii znajdą się w programie obchodów 80. rocznicy urodzin wybitnego reformatora teatru XX w. Jerzego Grotowskiego. Impreza rozpocznie się w niedzielę w Rzeszowie, rodzinnym mieście artysty.

Jak poinformowała PAP Joanna Glazar z Teatru Maska w Rzeszowie, organizatora obchodów, świętowanie rozpoczną w niedzielne popołudnie (11 sierpnia - w dniu urodzin Grotowskiego) cykliści, czyli parada przebierańców na rowerach, która wyruszy z rzeszowskiego rynku. W korowodzie wystąpią artyści niezależnego Teatru Porywacze Ciał.

Będzie można zobaczyć m.in. pannę młodą uciekającą na dziwnej hulajnodze, goniącego ją pana młodego, który szuka okazji do zabawy, roztargnionego duchownego, który zapomina ciągle, kto z kim się żeni i udziela ślubów przypadkowym przechodniom.

Korowód przejdzie ulicami miasta. We wszystkich rzeszowskich miejscach związanych z Jerzym Grotowskim Człowiek-Orkiestra będzie zapraszał przechodniów do wspólnej zabawy.

"Będzie wesoło, groteskowo, absurdalnie, kolorowo i głośno. Nie zabraknie więc niczego, co potrzebne, żeby trochę namieszać i wnieść więcej życia do ulicznej rzeczywistości" - zapewniła dyrektorka Teatru Maska Monika Szela.

Po korowodzie, w Teatrze Maska, z okazji urodzin Grotowskiego odbędą się dwa przedstawienia teatralne, na które wstęp będzie wolny. Jako pierwszy pokazany zostanie spektakl "Niech żyje cyrk!" w wykonaniu gospodarzy. Jest to groteskowa opowieść o grupie niespełnionych artystów, planujących wspaniałe przedstawienie.

Z kolei wieczorem Dagny Cipora pokaże swój monodram muzyczny "DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków", który powstał w ramach warsztatu IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi w 2012 r. Na spektakl składają się songi Brechta zestawione ze współczesną muzyką elektroniczną.

W przerwie między przedstawieniami, w teatralnym foyer przewidziano wernisaż wystawy fotografii związanej z Jerzym Grotowskim. Autorem zdjęć jest Andrzej Paluchiewicz - aktor i fotograf, który od 1966 należał do zespołu Grotowskiego.

"Przez 11 lat nie tylko towarzyszył mu w artystycznej drodze, biorąc udział w działaniach parateatralnych w Brzezince, USA, Francji, Włoszech i Australii, ale także utrwalał na kliszy aparatu każdą chwilę. W ten sposób powstała unikatowa kolekcja zdjęć z lat 60. i 70, dokumentująca pracę teatru i życie pozaartystyczne" - zauważyła Glazar.

Wystawę wielkoformatowych fotografii będzie można oglądać w Galerii Teatru Maska do 27 sierpnia. Tego dnia również zaprezentowane zostaną kolejne dwa spektakle, które zakończą obchody urodzin Grotowskiego. Na scenie na rzeszowskim rynku wystąpi zespół Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta-Berlin z przedstawieniem "Opera żebracza" w reżyserii Hansa-Juergena Hannemanna.

Następnie na Placu Jerzego Grotowskiego przed Filharmonią Podkarpacką pokazane zostanie widowisko plenerowe "Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi", w wykonaniu Teatru Biuro Podróży z Poznania.

Rzeszowskie obchody 80. urodzin Grotowskiego są częścią projektu "Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów-Berlin 2013. Wielkie Jubileusze" realizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Jerzy Grotowski - reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury, jeden z najwybitniejszych reformatorów teatru XX wieku, autor koncepcji "teatru ubogiego" urodził się 11 sierpnia 1933 roku w Rzeszowie; zmarł w Pontederze we Włoszech w styczniu 1999 r.

Był jednym z trzech Polaków, obok Adama Mickiewicza i Bronisława Geremka, który został profesorem College de France. Wykładał w stworzonej tam specjalnie dla niego katedrze Antropologii Teatru.

W latach 1959-1969 wyreżyserował w stworzonym wraz z Ludwikiem Flaszenem awangardowym Teatrze Laboratorium 12 spektakli. Trzy z nich: "Akropolis" (1962), "Książę Niezłomny" (1965) i "Apocalypsis cum figuris" (1968) przyniosły mu światową sławę.

Pod koniec lat 70. Grotowski badał techniki rytualne wywodzące się z różnych tradycji źródłowych. W ramach prowadzonego przez siebie projektu Teatr Źródeł, realizowanego z międzynarodową grupą uczestników z "różnych kontynentów, kultur i tradycji", pragnął zgłębiać działania, które "przywracają nas, źródłom życia". (PAP)

api/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)