Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Spotkania Teatralne i obchody 65-lecia teatru Siemaszkowej

0
Podziel się:

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru
rozpoczął w piątkowy wieczór 48. Rzeszowskie Spotkania Teatralne oraz obchody 65-lecia Teatru im.
Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - gospodarza Spotkań.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru rozpoczął w piątkowy wieczór 48. Rzeszowskie Spotkania Teatralne oraz obchody 65-lecia Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - gospodarza Spotkań.

Przedstawienie inauguracyjne wyreżyserowała znana aktorka Irena Jun. Na scenie publiczność mogła zobaczyć niemal cały zespół rzeszowskiego teatru, m.in. Mariolę Łabno-Flaumenhaft, Małgorzatę Machowską, Roberta Chodura, Grzegorza Pawłowskiego.

W programie wieczoru zaplanowano też koncert "Przeżyjmy to jeszcze raz", na który złożą się utwory muzyczne z przedstawień z minionych lat. Zaprezentują je także rzeszowscy aktorzy.

Łącznie w programie tegorocznych Spotkań znajdzie się pięć spektakli, które będą pokazywane przez kolejne trzy listopadowe weekendy. Cztery z nich zostaną zaprezentowane dwukrotnie.

Oprócz przedstawienia inauguracyjnego publiczność zobaczy spektakl "Namiętności" w reżyserii Izabeli Cywińskiej, z muzyką Jerzego Satanowskiego, w którym oklaskiwać będzie artystów z Teatru Ateneum z Warszawy, m.in. takie znakomitości jak Jadwiga Jankowska-Cieślak, Magdalena Zawadzka, Jerzy Kamas, Krzysztof Gosztyła i Halina Łabonarska.

W kolejnym spektaklu - "Bardzo zwyczajna historia" w reżyserii Henryka Adamka - wystąpią artyści z Teatru Nowego z Zabrza. Na zakończenie tegorocznego przeglądu przygotowano spotkanie z aktorami warszawskiego Teatru Współczesnego: Mają Komorowską i Wiesławem Komasą. Przedstawią oni sztukę "Mimo wszystko" Johna Murrella. Spektakl wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Piąty spektakl zaprezentuje Teatr Wierszalin z Supraśla. "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" w jego wykonaniu będzie zarazem ukoronowaniem obchodów Dni Grotowskiego, w które włączył się także rzeszowski teatr.

W ramach rzeszowskich obchodów Dni Grotowskiego, które rozpoczną się 26 i potrwają do 29 listopada, przewidziano także przegląd formacji młodzieżowych w ramach konkursu "Grotowski w twórczości młodych", sympozjum z udziałem Mai Komorowskiej (aktorki współpracującej z Grotowskim), pokaz filmów związanych z twórczością Grotowskiego w Szajna Galerii.

Rzeszowskie Spotkania Teatralne to jedna z najstarszych imprez teatralnych w kraju. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1961 roku.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej utworzony został 7 października 1944 r. jako Teatr Narodowy w Rzeszowie. Po kilku miesiącach zmieniono nazwę na Teatr Ziemi Rzeszowskiej. Jednym z pierwszych jego dyrektorów była Wanda Siemaszkowa, zaliczana do grona najwybitniejszych polskich aktorek. Na jej cześć w 1957 roku rzeszowski teatr otrzymał jej imię.

Rzeszowski teatr jest jedyną sceną dramatyczną w mieście. Na jego deskach swoją karierę rozpoczynał m.in. Adam Hanuszkiewicz. Z tą sceną związany był też Zdzisław Kozień - znany z wielu ról w filmach i serialach telewizyjnych.

Od wielu lat teatr jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego i Biennale Grafiki Komputerowej. Od 1997 r. mieści się w nim Szajna Galeria - jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac prof. Józefa Szajny.(PAP)

api/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)