Notowania

wiadomości
12.12.2011 19:50

Rzeszów: Świadkowie historii w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Relacji lidera rzeszowskiej Solidarności w latach 80. Antoniego Kopaczewskiego oraz przywódcy strajku w Fabryce Amortyzatorów w Krośnie Adama Oberca wysłuchano w poniedziałek w Rzeszowie na wieczornicy zorganizowanej w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Relacji lidera rzeszowskiej Solidarności w latach 80. Antoniego Kopaczewskiego oraz przywódcy strajku w Fabryce Amortyzatorów w Krośnie Adama Oberca wysłuchano w poniedziałek w Rzeszowie na wieczornicy zorganizowanej w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

"O wydarzeniach sprzed 30 lat opowiadali także współzałożyciel Solidarności w Hucie Stalowa Wola Stanisław Krupka, w Przemyślu - Marek Kamiński, oraz fotografik, kompozytor i poeta z Krakowa Stanisław Markowski" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkaniu świadków historii towarzyszyła wystawa "Ku wolności". Złożyły się na nią fotografie Stanisława Markowskiego, które dokumentują m.in. wydarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

"Wystawa jest pokłosiem mojej walki jako fotografika, ale i obywatela" - podkreślił autor.

"Uznałem, że najpierw jestem obywatelem, a dopiero potem artystą. Robiłem to ku pamięci, dla tych, którzy tego nie mogli oglądać, tych młodych, moich dzieci i wnuków, którzy idą ku przyszłości, żeby nie mogli się odciąć od swojej historii. I jednocześnie jako przestroga dla każdej władzy, że - za poetą - spisane będą czyny i rozmowy" - tłumaczył Markowski.

Autor wystawy w listopadzie 1980 roku napisał też muzykę do wiersza Jerzego Narbutta "Solidarni". Utwór stał się hymnem Solidarności.

Podczas wieczornicy wręczono nagrody laureatom konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego "Stan wojenny w Polsce". Prace konkursowe miały charakter prezentacji multimedialnej. Konkurs zorganizowało Biuro Edukacji Publicznej rzeszowskiego IPN. Wygrała Dominika Sondej z Samorządowego Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim, przed Adrianem Cichońskim z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu i Aleksandrą Madej z mieleckiego Zespołu Szkół Ekonomicznych. W przedsięwzięciu uczestniczyło 37 uczniów z 12 szkół.

Wieczornicę w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizował rzeszowski IPN i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.(PAP)

kyc/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz